Kapat

0 212 925 03 93 telefon numarası için siber saldırı uyarısı!

0212 925 03 93

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta her gün bir uyarı mesajı dolaşıma giriyor. Dolandırıcılıktan, terör olaylarına kadar birçok konuda doğruluğu teyit edilmemiş birçok uyarı mesajı kullanıcılar arasında hızla yayılıyor. Bunlardan bazıları gerçekten doğru çıkıyor ancak çoğu uyarı mesajı genelde birilerinin insanları kandırarak zevk alma çabalarından ileri gitmiyor. Şu sıralarda da İstanbul alan kodlu bir telefon numarasıyla ilgili bir WhatsApp mesajı gruplardan gruplara yayılıyor.

İşte o WhatsApp mesajı;

0212 925 03 93 bu numara ararsa sakin açmayın. Geri dönüşte yapmayın. Şuan biçok insan bu numaradan aranmakta neden ve niçin arandigida belli değil. Fiber saldiri olabilecegi soyleniyor. Elimizden geldiğince herkese yayalim.

Bu telefon numarası geçtiğimiz Ocak ayında, “Tekirdağ’da aynı anda binlerce kişiyi aradılar” başlığı ile haberlere konu olmuştu. Emniyet Müdürlüğü telefon numarasını araştırmaya başladıklarını belirtip, vatandaşları bilmedikleri numaralardan gelen aramalara cevap vermemeleri konusunda uyarmıştı.

Aslında mesajda yer alan “Fiber saldırı” ifadesi mesajın bir kandırmaca ya da popüler kültürde kullanılan şekliyle bir “trolleme” olduğunu kanıtlıyor. Çünkü fiber saldırı diye bir saldırı türü yoktur, siber saldırı vardır.

Peki gerçekten bu telefon numarası tehlikeli mi? Yani gelen aramaya cevap verirseniz ya da geri dönüş yaparsanız bir siber saldırının hedefi olma ihtimaliniz var mı?

Öncelikle şunu belirtelim, hiçbir kurum veya oluşumun elinde telefon görüşmesi yolu ile siber saldırı yapacak bir teknoloji henüz bulunmuyor. Peki telefon görüşmesi ile size ne yapabilirler?

Telefon görüşmesi yoluyla ancak yüksek ücretli servisler tarafından faturanız kabartılır. Ya da görüşme sırasında sizden istenilene onay verirseniz, bu özel servislerden birine sürekli aboneliği kabul etmiş olabilirsiniz.

Sonuç itibariyle, siz kime ya da hangi kuruma ait olduğunu bilmediğiniz numaralardan gelen çağrılara, yani güvenmediğiniz telefon numaralarına cevap vermemeyi tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir