Kapat

Yaşlı Japon 10 Yıldır Çözülemeyen Puzzle’ı 1 Dakikada Çözdü!

10 yıldır çözülemeyen puzzle

Japonların ne kadar çalışkan ve üretken bir millet olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu çekik gözlü insanlar, tüm dünyanın takdirini kazanan bu özelliklerini zeki olmalarına borçlular. Aslında zeki olmaları Japonlara doğuştan verilmiş bir hediye değil. Japonları bu hale getiren, ilkokuldan itibaren üretim, araştırma ve geliştirmeye dayalı bir eğitim sistemlerinin olması. Üretime dayalı eğitim sisteminin doğal sonucu ise, teknoloji ve bilim dünyasına sundukları birbirinden faydalı ve dikkat çekici ürünler oluyor.

Japon halkı iş ve eğitimden arta kalan zamanlarını ise, yine zeka geliştirici çeşitli aktivitelere ayırıyor. Yazımıza konu olan şeyse “10 yıldır çözülemeyen bir puzzle“.

Elimizde tahta, ip, yeşil ve kırmızı renkte iki top ve bir yüzükten oluşan bir düzenek var. Amaç, yeşil topun tarafında olan yüzüğü kırmızı topun tarafına geçirmek.

Puzzle’ın sahibi olan yaşlı adam 10 yıl boyunca puzzle’ı çözmeye çalışmış fakat bir sonuç alamamış. Bu durumu haber alan bir televizyon kanalı, hem adama yardımcı olmak hem de ilginç olan konudan reyting kazanmak için kolları sıvamış. Puzzle, ilk olarak bir üniversite profesörüne daha sonra ise bir sihirbaza götürülmüş fakat ikisi de bir kaç denemeden sonra puzzle’ın çözülmesinin imkansız olduğunu belirtmiş.

Program sunucusu pes etmemiş ve “Japonya Halka Puzzle Cemiyeti” adlı topluluğa ulaşarak durumu anlatmış. Cemiyetten yine puzzle’ın sahibi gibi yaşlı bir Japon üye gönderilmiş. Ve bu yaşlı adam eline aldığı Puzzle’ı bir süre inceledikten sonra, 1 dakika içinde çözmeyi başarıyor. Puzzle’ın sahibi ve sunucu bu durum karşısında şaşkına dönüyor. Puzzle’ın sahibi de aynı yöntemle bir deneme yapıyor ve kendisinin de çözdüğünü görünce büyük mutluluk yaşıyor.

İşte 10 yıldır çözülemeyen puzzle’ın çözülme hikayesi;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir