Kapat

Balın Tüm Vücuda İyi Gelen 10 Mucizevi Faydası

Balın Faydaları

Yeryüzündeki en eski tatlandırıcılardan biri olan balın sağlık açısından daha önce muhtemelen duymadığınız yararlarını derledik. Arılar bal yapmak için 600 maddeden oluşan bir salgı salgılar ve bu salgıda balı oluşturur. Bu nedenle arılar belki de dünyada en çok korunması gereken canlılardan biridir. Albert Einstein yaptığı araştırmalar sonucunda, “Eğer dünya da arılar olmasa, insan ömrü en fazla 4 yıl olur.” demiştir. Balın oluşmasında 600 den fazla bileşenin bir araya gelmesi gerektiğini belirtmiştik. Çiçek polenlerinden en popüler olanları ise yaban mersini, karabuğday, yonca, manuka, portakal çiçeği, kır çiçeği ve yoncadır. Her birisi kendine özgü tada ve özelliklere sahip 40 farklı çeşit bal olduğunu da belirtelim. İyi bir bal seçimi için ürünün saf ve katkısız olmasına dikkat etmelisiniz. Şimdi yazımızın konusu olan balın 10 faydasından bahsedebiliriz.

1- Kanser ve Kalp

Bal, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bazı kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

2- Ülser ve Mide-Bağırsak Bozuklukları

Son araştırmalara göre bal tedavisinin ülser ve bakteriyel mide bozukluklarına iyi geldiği tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

3- Antibakteriyel

Yeni Zelanda Waikato Üniversitesi Bal Araştırma Biriminden yapılan açıklamaya göre bal, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sonuca, arıların hidrojen peroksit oluşmasına neden olan bir enzim salgıladıklarını keşfetmesi ile ulaşmışlardır.

4- Atletik Performansı Artırır

Yapılan araştırmalar balın sporcular üzerinde glikojen seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu ve performans yükseltmede önemli etkiye sahip olduğu kanıtlamıştır.

5- Öksürük ve Boğaz Tahrişi

110 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, karabuğday balının tek doz olarak kullanılması ile öksürüğe iyi geldiği, öksürüğü giderdiği kanıtlanmıştır.

6- Vücut için Denge Unsurudur

Bali Hindistan da en az 4000 yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır. İktidarsızlık, idrar yolu bozuklukları, astım, ishal, bulantı, görme bozuklukları tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir.

7- Kan Şekeri

Bal basit şeker içeriyor olsa da, beyaz şeker ve yapay tatlandırıcılar ile aynı değildir. İçeriğindeki fruktoz ve glikoz kombinasyonu, vücudun kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

8- Yara ve Yanık Tedavisi

İçeriğindeki basit şeker sayesinde kurutma özelliğine sahip olan bal, hariçten yara ve yanık tedavisinde yardımcıdır.

9- Probiyotik

Bal, insana dost olan bir çok bakteriyi içermektedir. İçeriğinde bulunan 6 tür “laktobasili” ve 4 tür “bifidobakteri” sayesinde gizemli tedavi edici olarak adlandırılmaktadır.

10- Güzel Bir Cilt

Antibakteriyel özellikleri sayesinde cilt için faydalıdır ve diğer bileşenlerle birlikte kullanıldığında, aynı zamanda nemlendirici ve besleyicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir