Kapat

Sağlık Deposu Cevizin Bilinmeyen 10 Faydası

cevizin faydaları

Beyne benzeyen şekliyle son derece ilginç bir yapıya sahip ceviz, bir o kadar da sağlık açısından faydalı bir besindir. Her şey gibi fazlası zarar besinlerden bir tanesidir. Günde 4-5 adet ceviz, sağlık için çok faydalıdır. Biz de bu yazımızda içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde cevizin, 10 faydasını listeledik. Fiyat olarak pahalı gıdalardan bir tanesi olsa da, düzenli tüketmekte fayda var

#1- Omega-3

Cevizde bulunan yüksek miktardaki omega-3, kalp hastalıklarından diyabete, inmeden yüksek kan basıncını ve depresyonu düşürmeye kadar bir çok konuda yardımcı olmaktadır. Ayrıca düzenli ve yeterli miktarda yenilen ceviz, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve kalp ritminin düzenli olmasına yardımcı oluyor.

#2- Fitosteroller

Cevizde bulunan fitosteroller, prostat, göğüs ve kalın bağırsak kanserlerinden korunma için bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve dolayısıyla vücuda son derece yüksek fayda sağlıyor.

#3- Kolesterol

Ceviz, damarlarda kan pıhtılaşmasını önleyen kan türünün üretimine yardımcı oluyor. Ayrıca iyi kolesterolün artmasına yardımcı olarak damar tıkanmalarını önlüyor.

#4- I-arginin

Cevizde bulunan I-arginin, damarlarının iç yüzeylerinin olabildiğince pürüzsüz olmasına yardımcı oluyor. Bu da damarlarda kan dolaşımının en verimli şekilde olmasına yardımcı oluyor.

#5- Beyin

Bir çok Asya ülkesinde ceviz halen beyin gıdası olarak kabul edilmekte, özellikle sınav dönemlerinde öğrencilerin yüksek not almaları için ceviz tüketmeleri gerektiğine inanılmaktadır. Şekil olarak da beyne benzeyen ceviz, kavrama ve çabuk anlama konusunda son derece yararlı bir gıdadır.

#6- Çocuklarda beyin gelişimi

Özellikle çocuklar için Omega-3 yağ oranın düşük olması yüksek hiperaktiflik, öğrenme ve davranış bozuklukları, uyku düzensizlikleri gibi çeşitli sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Omega-3 bakımından son derece zengin olan ceviz, çocuklar için çok önemli bir gıdadır.

#7- Safra Taşı

Cevizin içeriğinde bulunan faydalı yağ, magnezyum ve fitosteroller sayesinde safra taşı oluşumu önlenmiş olur.

#8- Melatonin

Cevizde bulunan melatonin, insan vücudu için hemen kullanıma hazır haldedir ve beyin bu durumu hemen algılar ve vücuda kullandırır. Özellikle gece geç saatlere kadar çalışanlarda oluşabilecek uyku bozukluklarına karşı son derece yararlıdır.

#9- Antioksidan

Antioksidan kaynağı olan cevizin, sinir sistemi için son derece zararlı olan Parkinson ve Alzheimer’in gelişimini yavaşlatabildiği kanıtlanmıştır.

#10- Cilt

E Vitamini açısından zengin olan doğal nem kaynağı olan ceviz, kuru ciltlerin nemlenmesi için çok faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir