Kapat

1.000.000 İnsanı Mars’a Yollama Planı Ortaya Çıktı. Elon Musk İddialı Planını Açıkladı.

Uzun süredir beklenen, Elon Musk’ın marsı kolonize etme planları ortaya çıktı. Meksika da düzenlenen uluslararası uzay kongresinde (IAC) heyecanlı bekleyiş son buldu ve ciddi bir şekilde alkış aldı. Tabi ki yapacak daha çok şey var.

Geçtiğimiz günlerde Musk tarafından açıklanan projeye, İnterplanetary Transport System (ITS) ismi verildi. Projede kızıl gezegen mars’a, bir seferde bir roketle 100 kişiyi götürmek planlanmaktadır.

Elon Musk

Musk yaptığı sunumda, “yaşadığım sürece bunu başarmak için çalışacağım” diyor ve ekliyor “istediği zaman herkesin marsa gitmesini arzu ediyorum”.

Henüz bir isim verilmeyen, ancak “mars aracı” olarak tanımlanan adsız roket, kesinlikle etkileyici görünüyor. Üst taraf da insan ya da yük taşıyıcı özel olarak tasarlanmış uzay gemisi bölümü görünüyor. Alt kısımda ise, yolcularını yörüngeye götürecek ve daha sonra tekrar Dünya ya dönmesini sağlayacak spaceX’in yeni metan yakıtlı motorları bulunuyor.

Mars görevinin nasıl işleyeceğinin bir animasyonu:

Marsa seyahatte yolcularıyla birlikte bir uzay aracı fırlatılacak ve hemen sonra yörüngede yakıt takviyesi için ikinci bir roket fırlatılır.  Her iki rokette yörüngeye oturduktan sonra yakıt dolu olanı diğer yolcu taşıyan gemiye kitlenip metan bazlı yakıt transferini yapacak ve marsa yolculuk başlayacaktır.

Garip gelebilir, ancak Musk ilk yolculuğun başlangıç tarihi olarak 10 yıl sonrasını yani 2026 yılını duyurdu. Üstelik mars üzerinde ve atmosferinde çeşitli müdahalelerle orayı yaşanabilir hale getirmeyi, uzay kıyafetlerine gerek duymadan yaşamanın mümkün hale getirmek istediğini söyledi. Bu konuda yapmayı planladıklarıyla ilgili olarak herhangi bir ip ucu vermedi.

Mars

Elon Musk, spaceX personelinin bir bölümünün şuanda ITS üzerine çalıştığını, sonuçta marsa 1.000.000 insanı götürebilmek için 40 ila 100 yıl arasında bir sürede yaklaşık 10.000 seyahat yapılması gerektiğini belirtti. Musk, ayrıca uzun yolculukların eğlenceli geçmesi için uzay gemilerinde yer çekimsiz oyunların oynanabileceği bölümlerin ve restoran gibi mekanların olabileceğini söyledi. Ve son olarak, bu uzay gemilerinin istenildiğinde geri dönebilmek için mars tan kalkış yapabilecek şekilde tasarlanacağını duyurdu.

Bu projenin gerçekleşmesi için en önemli etken belki de maliyettir. Maliyet konusuna gelirsek, her şey roket ve uzay gemisi kısımlarından ibaret. Tekrar kullanılabilir bir proje olarak düşünüldüğünden, başarılması halinde devam eden maliyet oranları düşecektir. Halen mevcut yöntemlerle marsa yapılacak bir seyahat, kişi başı 10 milyar dolara mal olacaktır. Musk’ın hedefi ise, bir ev fiyatına bu işi başarmak. 6 dakikalık bir yolculuk için Virgin Galactic firmasının 200.000 dolara bilet sattığını belirtelim.

Musk bu konuda çok iyimser gibi görünse de, başarmak için milyarderlerin desteğine ihtiyaç duyduğunu da saklamıyor. Çünkü ortaya attığı plan, hiç küçük değişimleri hedeflemiyor.

Peki ortada uzay aracı, alt yapı oluşturulmadan ve mars ölü bir gezegenken neden böyle bir düşünce oluştu?  Cevap basit, tabi ki Muska göre. Musk bir gün kıyametin kopacağını biliyor ya da bir gök taşının Dünya yı yaşanamaz hale getirebileceğini düşünüyor. “Eğer başka dünyalar bulamazsak, berbat durumdayız.” diyor musk.

Uzay Gemisi

Ulaşılabilir mi? Bu gerçekten çok uzun sürebilecek bir tartışma. Musk sunumunda, rokete güç verecek raptor motorları, dev yakıt tankları da dahil olmak üzere devam eden çalışmalara ait çeşitli çalışma sonuçları gösterdi.

Metan tankı

Nasıl hayatta kalınacak?, kimler gitmek istiyor?, radyasyonla nasıl başa çıkılacak? Gibi üstesinden gelinmesi gereken büyük sorunlar olmasına rağmen, musk, bunların büyük sorunlar olmadığını öne sürüyor. Ancak önümüzdeki yıllar da sıkça sorulacak sorulardan belki de bir kaçı bunlar. Şimdilik amacın, kamu ve özel sektörün ilgisini çekmek ve katılımlarını sağlamak olduğu kesin. Musk bir işbirliği istiyor, yardım talep ediyor.

Musk çarpıcı cümleyi sona saklamış gibi sanki. Katılımcılara “ilk yolculuklar çok tehlikeli olacak, ölüm riski yüksek olacak”  cümlesini kurduğunda salonda bir gürültü kopuyor. Kalabalığın, böyle bir faciada Musk’ın yargılanması gerektiği konusunda hem fikir olduklarını belirtelim.

SpaceX firmasının 2002’de hiç birşeyken bügün dünyanın en önde gelen lansmanlarından birini gerçekleştirdiğini kabul etmek gerekir.

Mars ta yaşam başlar mı yada ne zaman başlar? Bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını zaman gösterecek.

 

Kaynak: http://www.ntd.tv/2016/10/31/elon-musk-reveals-ambitious-plan-send-one-million-people-colonize-mars/

 

 

 

“1.000.000 İnsanı Mars’a Yollama Planı Ortaya Çıktı. Elon Musk İddialı Planını Açıkladı.” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir