Kapat

Dünyada En Çok Ölüme Neden Olan 10 Hastalık

en çok ölüme neden olan hastalıklar

İnsan hayatı için en önemli konuların başında gelen sağlık, günümüzde kıymeti ancak kaybedildiğinde anlaşılan bir olgu haline geldi. Kirlenen hava, azalan ormanlar, artan sanayileşme ve sağlıksız beslenmeden dolayı her yıl milyonlarca insan ölümcül hastalıklara yakalanıyor. Özellikle sigara ve alkolün yol açtığı sayısız hastalığa bağlı ölümlerin oranı her geçen yıl katlanarak artıyor. İnsanoğlu zararlı olduğunu bile bile sigara ve alkol kullanmaya devam ediyor, sağlıksız besleniyor, spor yapmıyor ve eskisinden çok daha az hareket ediyor. Hal böyle olunca birçok hastalığa davetiye çıkartılmış oluyor. Bu hastalıklardan bazıları ise tedavi olma olasılığı oldukça düşük olan ölümcül hastalıklar olabiliyor. Bu yazımızda dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklara yer vermek istedik.

İşte Dünyada En Çok Ölüme Neden 10 Ölümcül Hastalık!

10- Trafik Kazaları

Her ne kadar hastalık olmasa da trafik kazaları en çok ölüme neden olan hastalıklar listemize 10.sıradan giriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=k6P0_yTokqE

9- Sıtma

Sıtma, ülkemizde ya da modern ülkelerde neredeyse unutulmak üzere olan bir hastalık. Ancak 3. dünya ülkeleri tabir edilen bölgelerde hala 100 binlerce insanın ölümüne neden oluyor.

Sıtma

Sıtma

8- Verem

Verem de son yıllarda gelişen tıp sayesinde tedavisi %100 mümkün olan bir hastalık haline geldi. Ancak yine gelişmemiş ülkelerde birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan bir hastalık.

Verem

Verem röntgen filmi

7- İshalli Hastalıklar

Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki çocukları ve bebekleri etkileyen bu hastalıklar, hastalığa yakalandıktan 5-10 gün içinde hastanın ölümüne neden oluyor.

İshal

İshal

6- Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi hastalıklarından en çok ölüme neden olanlar arasında kolera, dizanteri, siroz, tifo, sarılık, mide kanseri, kolon kanseri gibi türler yer alıyor.

Sindirim sistemi hastalıkları

Sindirim sistemi hastalıkları

5- HIV/AIDS

Cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşan bir hastalık olan AIDS, dünya genelinde her yıl binlerce insanın ölümüne neden oluyor.

hiv-aids

hiv-aids

4- Akciğer Kanseri

Sigara, kirli hava şartlarında ve kanserojen bir madde olan asbest minerali ihtiva eden ortamlarda çalışma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan akciğer kanseri listemizin 4.sırasında yer alıyor.

Akciğer kanseri

Akciğer kanseri

3- Solunum Yolu Enfeksiyonları

Solunum yolu hastalıkları arasında yer alan bronşit ve zatürre, özellikle gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde birçok insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Solunum yolu enfeksiyonları

Solunum yolu enfeksiyonları

2- Kanser

Neredeyse vücuttaki her organda ve bölgede görülebilen kanser, dünya genelinde en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında 2.sırada yer alıyor.

Kanser

Kanser

1- Kalp Hastalıkları

Dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında ilk sırada sizinde tahmin edeceğiniz üzere kalp hastalıkları geliyor. Vücudun en önemli organı olan kalp, sağlığımıza dikkat etmediğimizde normal fonksiyonlarını yerine getiremeyecek duruma gelebilir. Kalbin sağlıklı çalışmaması vücuttaki bütün kan dolaşımını etkileyeceğinden, ölüm riski çok yüksek hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Kalp hastalıkları

Kalp hastalıkları

Genç yaşlarda kendinize nasıl bakarsanız, ilerleyen yaşlarda vücudunuz size o şekilde karşılık verecektir. Bundan dolayı sağlıklı beslenme, spor yapma, hareketli bir yaşam sürme gibi alışkanlıklar edinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir