Kapat

Kahve İçmenin 10 Faydası

Kahve

Kahvenin Yararları

Teknoloji ve bilimin ilerlemesi buna paralel bilim adamlarının araştırmalarının artması dolayısıyla daha çok bilimsel veriye ulaşılmasını  sağlıyor. Bu araştırmalardan bazıları da dünyada en çok tüketilen sıcak içeceklerden olan kahve üzerine. Bu araştırmalar neticesinde kahvenin insan sağlığı üzerine olumlu etkilerini ispatlayan sonuçlar paylaşılıyor. Kahveyi düzenli içenler, kahve müptelası olanlar bu haberin detaylarını okudukça daha da keyifleneceklerdir.

1. Kahve Algılarınızı Açar

Kahvede bulunan kafeinin; tepki süresi, uyanma hızı, uyanık kalma süresi, mantıksal zeka, düşünme hızı ve doğru karar verme yeteneği, kısa süreli hafızayı güçlendirme gibi bir çok konuda olumlu etkileri aşikar.

2. Kahve İfade Yeteneği Geliştiriyor

Daha iyi bir ifade yeteneğine sahip olan insanlar PDSS2 genine daha fazla sahiplermiş ve bu geninizi artırmak için kahve içmek birebir.

3. Kahve İçenler Daha Mutlu 

Kahvenin ruh sağlığına olumlu etkilerinden biride mutluluk üzerine tespit edilmiş. Kahve içenlerin kendilerini mutlu hissettikleri, hayattan zevk aldıkları, yaşamayı sevdikleri bununla birlikte kahve içmeyenlerin içenlere oranla intihar oranı %50 daha fazla olduğu görülmüş.

Kahve

Kahve

4. Kahve Dinlendirir

Yoğun bir günün  yada çok yorucu bir egzersiz ardından 2 fincan kahvenin içerdiği kadar kafein almak kas ve eklem ağrılarınızın azalmasına neden oluyor. Ayrıca kahve sporcuların performansını artırır, uzun soluklu sporlarda uyanıklılığı artırır ve zamana dayalı sporlarda oldukça etkilidir.

5. Cilt Kanserlerinin En Sık Görülen Tipini Önlemek İçin

Bazal hücreli karsinomlar tüm kanser tipleri içinde en sık rastlanılanlarıdır. Yeni tanısı konmuş her 3 kanserden biri cilt kanseridir ve cilt kanserlerinin de büyük çoğunluğu bazal hücreli karsinomlardır. Kahve içmek, bazal hücreli karsinomun gelişme olasılığını önemli ölçüde azaltır. Özellikle çok kahve içen kadınlarda bunun faydasının daha fazla olduğu görülmüş.

6. Sağlıklı DNA’lar İçin

Gelecek nesillere daha sağlıklı DNA aktarmak için kahve için. Zira sadece su içenlere kıyasla kahve içenlerin DNA’larında daha az kırılma meydana geliyor buda daha dayanıklı DNA demek.

7. Kahve Dişlere de İyi Geliyor

Sade kahve içmek dişlerdeki zararlı bakterilerin bazılarını da önlüyor. Şekersiz ve kremasız kahve olmak koşulu ie.

8. Kahve MS Hastalığı Riskini Azaltıyor

Ortalama kahve içen ve ortalamanın üzerinde içen (4 kupa ve üzeri) kişiler kıyaslandığında daha çok kahve içenlerde bu risk önemli ölçüde azalmış.

9. Kahve Ömrü Uzatır

Araştırmacılar kahvede yoğun olarak bulun antioksidanların zararı olup olmadığını tartışa dursun bir grup bilim adamı bunun ömrü uzattığı verilerine ulaşmışlar bile.

Kahve Çekirdeği

10. Diyabetten Kaçınmak İçin Kahve

Kahve tıp dünyasına göre 2. tip diyabet riskini azaltır. Üstelik günde 1-2 fincan yerine 3-4 fincan içerseniz %25 daha fazla faydasını görürsünüz.

Kahve

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir