Kapat

Kolesterolünüzü Düşürmenize Yardımcı Olacak 9 Yiyecek

Somon

Kolesterolünüzü en son ne zaman ölçtürdünüz?

Yüksek kolesterol genellikle gözle görülür semptomlara sahip olmadığından,  kalp rahatsızlığı, kalp krizi ve inme riskine yakalanabilecek adaylar arasındasınız diyebiliriz. Tabi bir de sürekli aklınızı karıştıran “İyi” kolestrol (HDL) ile “kötü” kolestrol (LDL)  nedir sorusunada cevap arayacaksınız. Öncelikle eğer doktor tarafından yüksek kolestrol teşhisi konmuşsanız ilaç ya da belli diyetler ile tedaviye başlamanız gerekecektir. Hal böyle olunca birde doğal ( bitkisel) tedavi ve besinlerde markajınız da olacaktır.

“İyi” Kolesterol “Kötü” Kolesterol

Kolesterol, hücrelerimizde bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. İnsanlar “iyi” kolesterol ve “kötü” kolesterol terimlerini kullandıklarını duymuş olabilirsiniz. Aslında HDL ve LDL’ye atıfta bulunuyorlar. Kolesterol kan içinde erimeyeceği için, lipoproteinler tarafından kandan taşınması gerekir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL): kolesterolü hücrelere ve hücrelere taşıyan iki tip lipoprotein vardır.
LDL “kötü” kolestrol olarak etiketlenmiştir, çünkü atardamarlarınızı tıkayan plak oluşturur. Büyük bir tıkanıklık oluşursa, inme veya kalp krizine neden olabilir. Vücudunuzdaki “iyi” kolesterol HDL‘inizdir. HDL iyi çünkü arterlerinizden LDL’yi çıkarmanıza ve arterlerinizi açık tutarak karaciğere geri göndermenize yardımcı oluyor. Aynı zamanda, yediğiniz gıdalardan kandaki yağlarla taşınan trigliseridleriniz de var – LDL kolestrolünüz gibi trigliserid sayınızın düşük olmasını istiyorsunuz.

Yüksek Kolesterol de Neye Dikkat Edilir? Ve neden tehlikelidir?

Yüksek kolesterol kalp hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir. Yüksek kolesterolün kendisi genellikle semptomlara neden olmaz, bu nedenle teşhis koymanın en iyi yolu doktorunuz tarafından istencek lipid paneli denen bir kan testidir. Bir lipid paneli genelde 9-12 saatlik açlık penceresinden sonra toplam kolesterolünüzü doğru bir şekilde ölçmek için uygulanır.
Bu test size toplam kolesterol değerlerinizin yanı sıra, bu sayının ne kadarının yüzde olarak LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolestrol) ve trigliserid sayısı gösterecektir.
Genel olarak, arzu edilen toplam kan kolesterol düzeyi 200 mg / dL’nin altındadır. 200-239 mg / DL ise kolesterolünüz sınırda yüksek olabilir; Ve 240 mg / dL ve üzeri genellikle yüksek kabul edilir. Ancak sizin için Doktorunuzun belirttiği değer ve uyarılarla hareket ediniz.

Peki Hangi Gıdalar Kolesterolünüzü Düşürmenize Yardımcı Olabilir?

Kolestrolün ne olduğunu öğrendiğinize göre; kolesterolünüzü doğal olarak düşürmek için hangi yiyecekleri yiyebilirsiniz?

1. Tatlı Patates

Tatlı patatesler sadece lezzetli değil; kötü kolestrolün en kötü kabusu olan çözünür elyafın önemli bir kaynağıdır. Çözünür lif, vücudun safra asitlerine bağlanarak kolesterolü atmasına yardımcı olur. Tatlı patatesler, çözünebilir elyafla, özellikle de kabuğu yüklüyorsa, faydasını en üst düzeye çıkarmak isterseniz, devam edin ve kabuğu ile tüketilmesi daha faydalıdır.

Sweet Potatoes

Tatlı Patates

2. Yulaf

Yulaf ezmesinin güne başlamak için en sağlıklı yollardan biri olarak lanse edilmesinin bir nedeni var. Çünkü Yulaf yemenin düzenli olarak 6 hafta içinde LDL’yi (kötü kolesterol)% 5.3 düşürebileceği kanıtlanmıştır. Yüksek çözünürlüğe sahip lif içeriğine ek olarak yulaf, kandan LDL’yi emmek için çalışan beta-glukan adlı bir şey içerir.

Yulaf

3. Zeytinyağı

Tereyağından, zeytin yağına geçin ve kolesterol düzeyinizin kısa sürede düşme eğilimi gösterdiğine şahit olun. Zeytinyağı, çoğu Akdeniz diyetinde önemli bir rol oynayan sağlıklı bir yağ olup kalbinizi doğal olarak düşük LDL kolesterolü düşüren tekli doymamış yağ asitleri ile sağlıklı tutmaktadır. Sağlıklı yağlar da doğal olarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Olive Oil

Zeytinyağı

4. Patlıcan

Patlıcanın,  LDL düzeylerini düşürmenin anahtarı olduğunu öğrendiğiniz şaşırabilirsiniz ama lifli yapısı ile tam bir kolesterol savaşçısıdır.

Patlıcan

5. Greyfurt

Araştırmalar, insanların diyetlerine sadece greyfurt ekleyerek LDL kolesterollerini% 20’ye kadar düşürebildiklerini gösteriyor. Greyfurt, antioksidan ve elyafın yanı sıra plak oluşumunu önlediği ve hem LDL kolestrolü hem de trigliseritleri düşürdüğü gösterilen naringenina adı verilen bir flavonoid içerir.

Grapefruit

Greyfurt

6. Somon

Sağlıklı yağlarla kolestrol ile mücadele edebilirsiniz. Somon ve diğer balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, HDL düzeylerini (iyi kolesterol) artırabilir, en fazla yararı elde etmek için haftada iki kez, özellikle somon balığı, ton balığı, sardalya veya uskumru tüketilmelidir.

Somon

Somon

7. Siyah Bitter Çikolata

Çikolatayı kim sevmez ve diyetinde görmek istemez ki. Antioksidanlarla doldurulmuş koyu çikolata, HDL (iyi!) Kolestrol düzeylerini arttırır ve kan trombositlerini birbirine yapışmasını önler.

Dark Chocolate

Bitter Çikolata

8. Yer fıstığı, badem veya ceviz

Yer fıstığı, badem veya ceviz yemek LDL kolesterolünüzü düşürebilir; Özellikle bir çalışmada günde bir avuç cevizin HDL’sini arttırırken LDL kolestrolünü% 10 oranında azaltabileceği bulundu.

Nuts

Çerezler

9. Sarımsak

Sarımsak sahip olduğu bağışıklık kazandırma özelliklerine ilaveten , LDL parçacıklarının atardamar duvarlarının tıkanmasını engelliyor.

Garlic

Garlic

“Kolesterolünüzü Düşürmenize Yardımcı Olacak 9 Yiyecek” üzerine 1 yorum

  1. Murat says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir