Kapat

Japonya, Gerçek Arıların Yerini Alacak Robot Polen Toplayıcıları Üretti!

Black Mirror’ı izlediyseniz, robot arıların yaratılması fikrinin tam olarak iyi bir şey olmadığını bilirsiniz. Kesinlikle iyi sonuçları olmayacak bir girişim.
Film dünyasından gerçek hayata geçecek olursak, dünyamızda bilim adamları tıpkı arılar gibi polenleri toplayan, dronlara benzeyen bir teknoloji geliştirdi.

Japonya, çiçeklerden polen toplayan robotlar üretti, aynen gerçek arılar gibi.

Robot arı

Japonya merkezli Advanced Industrial Science and Technology (AIST) ulusal araştırma enstitüsünün raporlarına göre arıların işini yapan küçük robotları icat etmek için at kılı, dron ve sıvı iyon jeli kullanıldığı açıklandı.
Peki nasıl oluyor?
Robot arılar, tıpkı gerçek arılar gibi çiçeklerin içlerine doğru uçarlar. Küçük teknoloji robotları çiçeklerin içine girdikten sonra, at kılı ve iyon jeli sayesinde polenler toplarlar. Toplanan polenler daha sonra başka bir çiçeğe taşınırlar.
Popüler Mechanics adlı bir rapora göre AIST kimyageri Eijio Miyako’nun 2007’de iyon jelini icat ettiği belirtiliyor. Miyako başlangıçta jeli bir başarısızlık olarak görse de, sonunda bu yeni proje için son derece yararlı olacağını keşfetti.

Şu anda Miyako, ekibini “Robo Arılar” projesi konusunda yönetiyor.

Robot arı

Aşağıdaki görüntüler, robot arılardan birinin, Japon Lilyumlarını bu projede nasıl ilk kez tozladığını bize gösteriyor. Göz kırpmadan izlemeye dikkat edin, yoksa önemli noktayı kaçırabilirsiniz.

Bu video’yu izleyin ve hareket halindeki robot arıyı görün:


Peki neden robot arılara ihtiyacımız var?

İstatistikler bizlere arıların endişe verici bir oranda öldüklerini söylüyor. Bu durumun bir parçası olarak kısmen değil, doğrudan sorumluyuz.

Arı

2014 yılında TIME dergisinde Harvard Halk sağlığı okulu tarafından yürütülen bir çalışmanın sonuçları yayınladı. Yapılan araştırmaya göre, neonikotinoidleri içeren böcek ilaçlarının, canlılar için koloni çöküş bozukluğuna neden olduğu belirtilmektedir.
Sonuç olarak robot arıların soruna çözüm olabileceğini, ancak çevreyi korumanın daha önemli olduğunu, yapılan bu bilimsel girişimin çevre konusunda en azından farkındalık yarattığını söyleyebiliriz. Bu buluşun sonu nereye gider bilinmez, ancak Black Mirror filminde robot arıların insanlara saldırdıklarını da unutmamak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir