Kapat

Rusya Uzayda Seyahat Edebilen Hipersonik Nükleer Bombardıman Uçağı Yapmayı Planlıyor

Hipersonik Nükleer Bombardıman Uçağı

Görünen o ki “Soğuk Savaş” henüz bitmemiş! Rusya, silah gücü olarak Amerika’dan geri kalmamak için şu anda benzeri olmayan bir nükleer ikinci vuruş yeteneğine kavuşmayı planlıyor.

Proje ile Rusya’nın herhangi bir yerinden kalktıktan sonra uzak mekiği gibi uzayda seyahat edebilecek, gerekirse dünya üzerindeki herhangi bir hedefi bombalayabilecek ve kalkış yaptığı noktaya geri dönebilecek hipersonik nükleer bombardıman uçağı yapılması hedefleniyor.

Hipersonik Nükleer Bombardıman Uçağı

Rus medya kuruluşu Sputnik’te yayınlanan bir raporda, hedeflenen bombardıman uçağının 2020 yılına kadar geliştirileceği belirtiliyor. Rus ordusundan Kıdemli Albay Aleksei Solodovnikov RIA Novosti haber ajansına verdiği demeçte, “Bombardıman uçağının Rus hava sahasını devriye gezmek için normal bir hava alanından kalkış yapacağını, aldığı talimat ile uzaya doğru yükseleceğini, nükleer başlıklarla hedefi vuracağını ve sonra da merkeze döneceğini” ifade ediyor.

6. Nesil Rus Bombardıman Uçağı

Bir başka raporda ise Rusya’nın uzay düzlemi için tasarladığı motorun, hem havada uçup hem de uzayda uçmayı sağlayan birleşik bir motor olduğu bilgisi yer alıyor.

Stratejik Füze Kuvvet Komutanı General Sergey Karakaev’e göre “Uzayda uçarken motorun atmosferik uçuş modundan roket moduna geçmesini sağlayan birleşik bir santral üzerinde çalışılması gerekiyor.”

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir