Kapat

Su Bütün Metalleri Kesebilir mi? İnanılmaz Ama, EVET!!!

Suyun kullanım alanları ve faydalı saymakla bitmez. Her canlının hayatta kalabilmesi için suyun gerekliliği dışında, su evrensel bir sorun çözücüdür ve son derece işlevseldir. Su için kesinlikle düzinelerce kullanım alanı bulunmaktadır. Ama hemen hemen hepimiz suyun büyülü özelliklerinin tümünü bilmiyoruzdur. Mesela suyun bir kayayı kesebildiğini duymuş ya da görmüş olabilirsiniz, ancak suyun bir metal gibi güçlü elementleri kesebileceğini biliyor muydunuz?

Su jetleri

Evet, su metalleri kesebilir. Aslında su, bu amaçla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bununla birlikte, metal bir çubuğu ikiye ayırması için farklı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu aşamada da su jeti işin içine girmektedir.

Su jeti, makine atölyelerinde kullanılan özel bir alettir ve metali kesebilmek için yüksek basınçlı bir su akıntısından oluşur. Su jeti makinelerindeki su çıkış basıncı, araç yıkamalarında kullanılan basınçlı su makinelerinden 30 kat daha güçlüdür. Su jeti makinelerinin son yıllarda popüler olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. 1852 yılında altın madenlerinde ilk kez kullanıldılar. Günümüzde ise öyle yüksek basınç sevilerine ulaştılar ki, metali kesecek duruma geldiler.

Metal Kesme Anahtarı

Su jeti

Eğer dikkatle kontrol edilmezse, o kadar etkili olmaz. Bir metal parçasının üzerine bir miktar su serperseniz metali kesebilir misiniz? Tabi ki hayır. Suyun tam basıncını kaldırabilecek, çok dar bir uçla yönlendirilmelidir. Metal kesicilerden farklı olarak ısınmaya karşı daha dayanıklı bir yöntemdir. Ancak diğer metal kesicilerden çok daha pahalıdır.

Su jetleri devri

Su jetleri genellikle yumuşak maddeler için kullanılırken, aşındırıcı su jetleri daha sert maddelerde tercih edilmektedir. İlk zamanlar da su jetinden çıkan suyun hızı saatte 1450 kilometreye kadardı. Bunula birlikte modern çağda yani günümüzde çeşitli araçlarla donatılmış aşındırıcı su jetleri saatte yaklaşık olarak 3700 kilometre sürate çıkabilmektedir. Bu inanılmaz sürat sayesinde su jetleri 0,0002 inçlik kalınlıkta bir kesim yapabilmektedir. İncelik konusunda bir örnek vermek gerekirse, bir insan saç telinin kalınlığı 0,00004 inçtir. Tünelleri oluşturmak, yeri oymak, heykeller oluşturmak yada bir savaş uçağının parçalarını kesmek için su jetleri kullanılmaktadır.

Su jeti

Muhtemelen suyun hemen hemen her şeyden geçebildiğini duymuşsunuzdur. Ancak suyun eşit derecede nüfuz edici bir özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Su bizler için fazlasıyla çaba sarf etmemiz gereken, gelecekte insanoğluna sayısız fayda sağlayacak bir yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir