Kapat

Sürücüsüz Otomobillerin Çalışma Prensibi ve Kafalara Takılan Sorular

Sürücüsüz Otomobil Nasıl Çalışır

Sürücüsüz otomobiller nasıl çalışıyor?

Şöyle açıklayalım: Üzerinde bulunan sensörler sayesinde… Konuyu biraz daha açabiliriz. Bu araçların sürüşü, tekerleklerinde bulunan ultrasonik sensörlerin etrafında bulunan hareketli ya da park halindeki araçların konumlarını tespit etmesiyle başlıyor. Bu otomobillerde bunun gibi birçok sensör bulunuyor. Hepsinden gelen veriler bir merkezde toplanarak analiz ediliyor ve otomobil bu verilere göre hareket ediyor, fren yapıyor, direksiyonu kontrol ediyor, hızlanıyor. Ve elbette tüm bunlar saniyeler içerisinde gerçekleşiyor.

Her ne kadar sürücüsüz denilse de birçok markanın ürettiği otonom otomobillerin sürücü koltuğuna yine de birinin oturması gerekiyor. Yani şu fantastik filmlerde gördüğümüz sürücü koltuğu boş otomobillere rastlamak henüz pek mümkün değil. Bunun en önemli sebeplerinden biri de trafik kurallarının henüz buna göre düzenlenmemiş olması. Zira bir kaza durumunda suçlunun kim olduğunu belirleyecek kanunlar henüz belirlenmiş ve yazılmış değil. Risk almak istemeyen otomotiv firmaları da kontrolün hale sürücüde olması gerektiğinden yana. Ancak Volvo ve Mercedes yarı sürücüsüz otomobillerini piyasaya sürmüş durumda. “Tam sürücüsüz” otomobillerin hayatımıza girmesi ise çok uzak değil. Zira “tam sürücüsüz otomobiller”in (AVs) 2020-2025 yılları arasında pazara büyük bir hızla gireceği belirtiliyor. Sürücüsüz otomobillerin günlük hayata girmesi haliyle birçok değişikliğe yol açacak. Örneğin trafik kuralları, şehir sinyalizasyonları, trafik kanunları ve sigorta kuralları gibi. Ancak otomotiv firmaları fırsatı kaçırmadan pazardan pay kapmak için çok hızlı davranıyorlar. Bu yıl Ford ve Volvo’nun ilk sürücüsüz otomobillerin, İngiltere trafiğinde deneyeceğin belirtiliyor.

Sürücüsüz Otomobiller Hakkında Bilgiler

Sürücüsüz Otomobillerle İlgili Kafalara Takılan Sorular

Sürücüsüz otomobiller meselesi konuya başlangıç aşamasındaki birçok kişinin kafasında soru işaretleri de oluşturmuyor değil.

  • Sürücüsüz otomobillerde biz sürücüler artık birer yolcu mu olacağız?

Aslında bu tamamen isteğinize bağlı olacak. Yani eğer son model arabanızla şöyle güzel bir müzik açıp direksiyonda olmanın keyfini yaşamak istiyorsanız, buyrun koltuk sizin. Ancak yolculuk süresince birkaç saat sonraki toplantınıza hazırlanmak istiyorsanız arka koltuğa geçebilirsiniz.

  • Sürücüsüz otomobiller trafik kazalarını azaltacak mı?

2008 yılında ABD’de yapılan bir araştırma trafik kazalarının %93’ünün insan kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor. Alkollü araba kullanmak, direksiyondeyken cep telefonuyla konuşmak ya da dikkatsizlik gibi. Dolayısıyla bu sonucu baz alırsak, trafik kazalarının ciddi oranda azalacağı da öngörülebilir.

  • Sürücüsüz otomobiller hibrit ya da elektrikli mi olacak?

Merak edilen noktalardan biri de otonom sistemiyle birlikte tüm otomobillerin hibrite dönüşüp dönüşmeyeceği. İşin uzmanları uzun bir süre daha bunun pek mümkün olmayacağını söylüyorlar. Öngörüler 2020 yılında tüm dünyada (özellikle de Batı Avrupa’da) araçların %15’inin elektrikli olacağı yönünde.

  • Sürücüsü otomobiller trafik sıkışıklığına çözüm olacak mı?

Önemli bir konu da elbette trafik sıkışıklığı problemi. Sürücüsüz otomobillerle sıkışıklığı maalesef sona ermeyecek. Ancak otomobiller robotlar tarafından kurallara daha uygun ve düzgün şekilde kullanılacağı için trafik akıcı olacak, yer verimli kullanılacağı için otoyolların kapasitesi daha fazla olacak. Trafik sıkışıklığının önemli bir sebebinin de kazalar olduğunu, az önce de söylediğimiz gibi sürücüsüz otomobillerle kaza oranlarının düşeceğini de düşünürsek, karmaşanın azalacağını söyleyebiliriz.

  • Hacker’lar sürücüsüz otomobillere müdahale edebilecek mi?

Atlanmaması gereken çok önemli bir konu da var ki, o da hacker’lar. Günümüzde dijital olan her cihazda bir hacker tehlikesi de var malumunuz. Dolayısıyla sürücüsüz otomobillerde de hacker tehlikesi çok büyük bir risk. Sistemin hack’lenmesi sonucu otomobil çalışmayı reddedebilir, kaza yapabilir ve hatta sahibinin özel bilgilerine ulaşılabilir. Ancak üreticilerin kökten bir çözüm için bu konu üzerinde çok sıkı çalıştığını söyleyebiliriz.

  • Yayalar otomobilin sürücüsüz olduğunu anlayabilecek mi?

Yayaların ve bisikletlilerin sürücüsüz bir otomobili anlayıp anlayamayacağı da hacker’lar gibi çözümlenmesi için çalışılan bir konu. Örneğin bisikletli karşısına çıkan bir otomobilin sürücülü olup olmadığını nasıl anlayacak? Zira yayanın hareketlerini ona göre ayarlaması gerekecek, ona göre tepki verecek. İşte bu sorunun yanıtı henüz belirsiz. Uzmanlar bu konu üzerinde çalıştıklarını, yanıtı henüz kendilerinin de bilmediğini söylüyorlar. Ancak Singapur’da yapılan sürücüsüz otomobil deneme sürüşleri, kazaların önemli bir bölümünün otomobil hatasından değil insan hatasından kaynaklandığını ortaya koymuş. Yani otomobilin zamanında durup durmayacağını kontrol etmek amacıyla arabanın önüne atlayan yayalar yüzünden. Dolayısıyla kişilerin otomobillerin sürücülü ya da sürücüsüz olduğunu anlayabilmeleri çok önemli.

“Sürücüsüz Otomobillerin Çalışma Prensibi ve Kafalara Takılan Sorular” üzerine 1 yorum

  1. hamza cakır says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir