Kapat

Youtube Videolar Açılmıyor ya da Çok Geç Başlıyor (Haziran 2017)

Youtube videolar başlamıyor

Youtube’a erişim engeli gelmesine çoktan alışmış bir ülke haline geldik. Ancak bu seferki Youtube sorunu sitenin açılmaması ile ilgili değil. Siteye girebiliyorsunuz fakat Youtube videolar açılmıyor. Aslında çok geç açılıyor dersek daha doğru olur. Zira video, oynatmak için tıkladıktan 1-2 dakika sonra açılıyor. Bu sorunun neden kaynaklandığını kesin olarak bilmiyor olsak da, çözüm yolları hakkında bazı fikirlerimiz var.

Dünya genelinde en çok ziyaret edilen video paylaşım sitesi olan Youtube, kullanıcıların kontrolsüz şekilde istedikleri videoyu yükleyebilecekleri bir platform. Tabii yetişkin içerikli, şiddet içeren ya da üçüncü tarafları hedef gösteren içeriğe sahip videolar “kontrolsüz” sıfatının kapsamı içinde yer almıyor. Ancak herhangi bir kişiyi, kurumu ya da devleti hedef alan bazı videoları Youtube’a kolayca yükleyebiliyorsunuz. Durum böyle olunca yüklenen videoların kaldırılmasını talep etmek, videonun muhatabı olan kişi ya da kuruma kalıyor. Ancak Youtube yapılan bu talebe cevap verme konusunda düşündüğünüz kadar hızlı değil. Hal böyle olunca kişi ya da kurumlar uzunca bir süre mağduriyet yaşarken, devletler ise Youtube’un IP adreslerini yasaklamak gibi önlemler alarak, kendilerini hedef gösteren videoyu en azından kendi vatandaşlarının izlemesine engel olabiliyor.

Youtube’un IP adreslerinin bazıları siteye giriş için işlev yaparken, bazıları ise sitedeki videoların yüklü olduğu sunuculara ait. Bu, sunucuların IP adresleri yasaklandıysa siteye girebileceğiniz ancak videoları izleyemeyeceğiniz anlamına gelebiliyor. Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Youtube Videolar açılmıyor sorununu çözebilecek yöntemler

Bu yöntemler aslında yasaklı sitelere giriş yapmayı sağlayan yöntemlerle aynı.

#1. DNS adresi değiştirmek

Modeminizin sağladığı DNS adresini bağdaştırıcı ayarlarına girerek manuel olarak değiştirebilirsiniz. Ücretsiz DNS listelerine Google’da yanına yıl ve ay yazarak yapacağınız bir aramayla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

#2. VPN kullanmak

VPN, İngilizce Sanal Özel Ağ anlamına gelen Virtual Private Network’ün kısaltmasıdır. Hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara, hem de telefon ve tablet gibi mobil cihazlara kurabileceğiniz VPN uygulamaları vardır. Bunun yanında, internette dolaşmak için kullandığınız Chrome, Firefox ya da Microsoft Edge gibi tarayıcılara entegre edilebilen uzantı ya da eklentileri kullanarak da yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

#3. Tunnel siteler üzerinden giriş yapmak

Tunnel siteler, yasaklı siteler ve gizli gezintiler yapmak istediğiniz sitelere farklı bir DNS adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan web siteleridir. Private Tunnel, Proxtik ve Ktunnel en bilinen Tunnel siteleridir. Bu yöntem, ilgili sitelere de erişim engeli getirilebileceğinden, diğer yöntemlere göre daha az kullanılmaktadır.

“Youtube Videolar Açılmıyor ya da Çok Geç Başlıyor (Haziran 2017)” üzerine 1 yorum

  1. hamza cakır says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir