Kapat

10-15 Yaş Arası Çocuğa Cep Telefonu Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Faydalı İpucu

çocuğa cep telenu alırken dikkat edilecekler

Çocuklarımızın bizi cep telefonu almaya zorladığı bir çağdayız. Belli bir yaşa kadar anne-babalarının cep telefonlarıyla idare ediyorlar ancak özellikle ergenlik çağına girdikten sonra bu konuda bağımsızlıklarını ilan ediyorlar. Peki ergenlik çağına giren çocuğa cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazımızda, çocuklarımız için en iyi cep telefonunu seçme konusunda birkaç fikir paylaşmak istiyoruz. Ancak öncelikle çocuğun cep telefonuna neden ihtiyaç duyduğunu anlamamız gerekiyor.

Cep Telefonunun Çocuklar İçin Faydaları

Ebeveynlerin, ergenlik çağına gelen çocuklarına cep telefonu satın alma konusunda biraz endişeli davranmaları oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu yaygın durumun nedenleri arasında, çocuğun derslerini aksatacağı ya da kötü şeylere bulacağı endişeleri yer alıyor. Bu endişeler sizin de aklınızdan geçtiyse endişelenmeyin, zira haklılık payınız var. Peki, çocuğunuz için bir cep telefonu satın almanın faydaları nelerdir?

Bağımsızlık: Ona bir cep telefonu almanız, artık arkadaşlarıyla görüşmelerini ve mesajlaşmalarını sizin telefonunuzdan yapmayacakları anlamına geliyor. Dolayısıyla hem çocuğunuz hem de siz bu konuda bağımsız hale gelmiş olacaksınız. Kısaca sekreterlik göreviniz ona o küçük kutuyu verdikten sonra sona erecek. Bununla birlikte, cep telefonu kullanımını abartmaması gerektiğini zaman zaman onu üzmeden hatırlamanız gerekiyor.

Faydalı uygulamalar: Akıllı telefonlar, inanılmaz şeyler yapan birçok uygulamayı da beraberinde getirdi. Bu uygulamalardan bazıları ise eğlence ve oyunların ötesine geçiyor. Bunlara örnek olarak ev ödevlerine yönelik uygulamalar, matematik eğitimi, sürüş eğitimi, dünya tarihi eğitimi vb. uygulamalar gösterilebilir.

İletişim: Çocuğunuz bir cep telefonuna sahip olduğunda, her an nerede ve kimle olduğunu, ne yaptığını öğrenmek sizin için birkaç tuş uzakta olacak. Ancak bu nimeti çocuğunuza sürekli sıkıştırarak heba etmemelisiniz.

ergen çocuk için cep telefonu

Doğru seçimi nasıl yaparım?

Çocuğunuza bir cep telefonu vermenin başlıca faydalarını anladığımıza göre, bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine değinebiliriz.

1- Araştırma

Size klasik gelebilir ama doğru araştırma yapmanın gücünü hafife almamalısınız. Gelişmiş telefonlar, yalnızca bir düğmeye basarak sayısız görevleri gerçekleştirmemize yardımcı oluyor. Bu tür gelişmiş özelliklere sahip cep telefonları Akıllı Telefon olarak adlandırılıyor. Piyasadaki en iyi cep telefonları hakkında bir araştırma yapın ve ilk beş listenizi oluşturun.

2- Listeyi Daraltın

İlk beş listenizi yaptıktan sonraki seçim sürecine çocuğunuzu da dahil etmelisiniz. Aksi takdirde öfkeli bir gencin mutfak tezgahına bıraktığı bir cep telefonu ile karşılaşabilirsiniz. Ona listenizi gösterin ve her modelin özelliklerinin üzerinden birlikte geçin. Çocuğunuzun her telefonla ilgili görüşlerini bildirmesini isteyin. Hoşuna gitmeyen bir model varsa listeden çıkartın. Böylece doğru seçim için listenizi daralmış olacaksınız.

en iyi akıllı telefonlar 2017

3- Telefonu Satın Alma

Listeyi daralttıktan sonra sıra alışverişe geldi. Mağazaya çocuğunuzla birlikte gidin. Liste haricindeki telefon modellerine bakmak kötü bir fikir olmasa da, listenize sadık kalmayı çalışın. Aksi takdirde bütün bir günü mağazada geçirebilirsiniz.

4- Ödeme Şekli

Mükemmel seçimi yaptıktan bir sonraki adım ödeme şekli değerlendirmesidir. Telefonu nakit olarak almak eğer size gözle görülür bir indirim sağlıyorsa ve maddi durumunuz buna elveriyorsa, hiç düşünmeden bu yöntemi tercih edin. Ancak maddi gücünüz nakit ödemeye uygun değilse, kredi kartı ya da senetle sizi zorlamayacak ve peşin fiyatına göre çok fazla artış göstermeyecek yöntemleri de seçebilirsiniz. Ayrıca telefonu kullanıcı hatalarına ya da çalınmaya karşı sigortalatmak oldukça yerinde bir hareket olacaktır. Zira çocuğunuzun telefonun başına bu durumların gelme olasılığı hayli yüksektir.

5- Temel Kurallar

Bazı temeller kurallar koymak, doğru cep telefonu modelini seçmek kadar önemlidir. Özellikle sınıfta, akşam yemeğinde ve araç kullanırken cep telefonu kullanmasını kesinlik yasaklamalısınız. Akıllı telefonların internete sınırsız erişimi olduğunu ve bunun çocuğunuz için tehlikeli olabileceğini unutmamalısınız. Yalnızca sizin onayladığınız web sitelerine girmesi için telefona ebeveyn kontrolü uygulamaları yükleyebilirsiniz. Uyku saatini geçirme gibi diğer sorunlarla karşılaşmamak için telefon kullanımını sıkı bir şekilde sınırlamalısınız.

“10-15 Yaş Arası Çocuğa Cep Telefonu Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Faydalı İpucu” üzerine 1 yorum

  1. Enes says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.