Kapat

13.Cuma Hakkında 13 İlginç Gerçek

13.Cuma Hakkında 13 İlginç Gerçek

Türkiye’de olmasa da dünyanın birçok bölgesinde takvimdeki 365 gün arasından en uğursuz gün olarak kabul edilen 13. Cuma günü hakkında 13 gerçeği derledik.

1- Neden Korkutucu Olduğu Bilinmiyor

13. Cuma’nın şöhreti hakkında çok az şey bilinmektedir. Bazı tarihçiler, 13. Cuma hakkındaki batıl inançların 19. yüzyılın sonunda ortaya çıktığına inanıyor. Bazıları ise bu efsanenin İncil kökenli olduğuna inanmaktadır. Bu inancın temelinde ise İsa’nın bir Cuma günü çarmıha gerildiği ve çarmıha gerilme gecesi son akşam yemeğinde 13 konuk olduğudur.

2- Friggatriskaidekaphobia ya da Paraskevidekatriaphobia

13. Cuma korkusu bilimsel olarak friggatriskaidekaphobia veya paraskevidekatriaphobia olarak adlandırılmaktadır. Friggatriskaidekaphobia, Cuma gününe adını veren İskandinav tanrıçası Frigg ve Yunanca 13 anlamına gelen “triskaideka” kelimelerinin birleşimden oluşmaktadır. Paraskevidekatriafobi de Yunanca Cuma anlamına gelen “Paraskevi” ve 13 anlamına gelen “dekatria” kelimelerinden türetilmiştir.

3- Çok yaygın bir inanıştır

Uzmanlar, friggastriskaidekofobinin milyonlarca insanı etkilediğini ve işletmelerin, özellikle havayollarının 13. cuma günü ciddi maddi zarar gördüğünü tahmin ediyorlar.

13 sayısı korkusu anlamına gelen “Triskaidekafobi” daha yaygın şekilde görülmektedir. Öyle ki birçok bina, otel ve hastanelerde 13. kat yoktur. Ayrıca birçok havaalanında 13 numaralı kapı da bulunmaz. Dünyanın birçok yerinde, akşam yemeğinde 13 kişinin olması kötü şans olarak kabul ediliyor.

4- Bir takvim yılında en fazla 3 kez gelir

13. Cuma bir Miladi takvim yılında en az 1 kez gelmektedir. Herhangi bir takvim yılında ise üçten fazla gelmez.

5- Pazar günü

Bir ayın içinde 13. Cuma günü yaşanması için o ayın ilk gününün pazar gününe denk gelmesi gerekiyor. Örneğin içinde bulunduğumuz 2017 yılında Ocak ayının ilk günü pazar gününe, 13. günü ise Cuma gününe denk gelmiştir.

6- Hangi aylarda geleceği hesaplanabilir

13. cuma günlerini hesaplamak için takvimsel bir yöntem vardır. Herhangi bir yılın ilk günü Perşembe gününe denk gelirse, o yıl Şubat, Mart ve Kasım aylarında birer kez 13. Cuma yaşanır. Bu durum 21. yüzyılda 11 kez gerçekleşmiştir.

7- Alfred Hitchcock 13. Cuma doğmuştur

Gerilim filmlerinin efsanevi yönetmeni Alfred Hitchcock, 13 Ağustos 1989 cuma günü doğmuştur. Ayrıca 13 Ağustos 1999 olan 100. doğum günü de cuma gününe denk gelmiştir.Ünlü yönetmenin ilk filmi 1922 yapımı 13 Numara (Number 13) olmuştur. Ancak film maddi sıkıntılar nedeniyle hiçbir zaman gösterime girmemiştir.

13. cuma günü doğan diğer ünlü şahsiyetler arasında Mary-Kate, Ashley Olsen, Samuel Beckett ve Fidel Castro gibi isimler vardır.

8- Sadece bazıları için şanssız bir gündür

13’üncü Cuma günü evrensel olarak uğursuz kabul edilen bir gün değildir. Örneğin İtalya’da 13’üncü Cuma’nın değil 17’inci Cuma kötü şans getirdiğine inanılır. Hatta 13 sayısının şanslı olduğu düşünülür.

İspanyolca konuşulan birçok ülkede ve Yunanistan’da ise 13. Salı gününün şansızlık getirdiğine inanılıyor.

9- Araştırmalar şansızlık getirmediğini gösteriyor

13. cuma gününün gerçekten şanssız bir gün olduğunu gösteren çok az kanıt vardır. Pek çok araştırma, 13. Cumanın meydana gelen trajik kazalar ve doğal felaketler gibi olaylara çok az veya hiç etkisi olmadığını gösteriyor.

10- Gün, en yüksek hasılat yapan film serilerinden birine ilham kaynağı oldu

13. Cumanın şöhreti ticari açıdan oldukça başarılı işlere imza attı. Şimdiye kadar, biri aynı isimde olmak üzere 13. Cuma’yı konu alan 12 korku filmi, bir televizyon dizisi ve lanetler ile batıl inançları konu alan birkaç kitap yayımlandı.

11- Ulusal Kaza Günü

Finlandiya’da 1995 yılından bu yana 13. Cuma günleri Ulusal Kaza Günü olarak kabul edilmiştir. Gün, yollarda, evde ve işyerinde emniyet hakkında bilinçlenmeyi artırmayı amaçlıyor.

12- Apophis 99942 Asteroidi

2004 yılında keşfedilen Apophis 99942 adlı asteroidin, 13’üncü bir cuma günü (tam olarak 13 Nisan 2029) az da olsa Dünya’ya çarpma ihtimali olduğu düşünülüyordu. Ancak elde edilen son bulgular asteroidin Dünya’yı ya da Ay’ı etkilemeyeceğini gösterdi.

13- Biz korkuyor muyuz? Hayır!

Her ne kadar birçok farklı kültür, din ve inanıştan insanlar bir arada yaşıyor olsa da, Türkiye gibi Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bir ülke için 13. Cuma’nın tek anlamı mübarek cuma günü olmasıdır. Yani biz bu günden korkmuyoruz! 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir