Kapat

ABD’li Olduğunu Düşündüğünüz Ancak Göçmen Olan 13 Ünlü İsim

ABD'li olmayan ünlüler

İsimlerini ABD tarihine altın harflerle yazdırmış, hatta ABD’nin ve dünyanın gidişatını etkilemiş birbirinden ünlü isimlerle karşınızdayız. Bu ünlü isimlerin bir de ortak özelliği var: ABD’li oldukları düşünülse de onlar aslında geçmişte bir şekilde ABD’ye yerleşmiş birer göçmen.

1- Albert Einstein, Almanya

Genel görelilik teorisini geliştiren Nobel Ödülü sahibi teorik fizikçi, Holokost’tan (Naziler tarafından gerçekleştirilen Yahudi Soykırımı) yalnızca birkaç yıl önce bir Alman Yahudi olarak ABD’ye göç etti. 1935 yılında daimi ikametgah ve 1940 yılında vatandaşlık verilmiştir.

Albert Einstein

2- Sergey Brin, Rusya

Google’ın kurucu ortağı, dini zulümden kaçmak için 1979’da ailesi ile birlikte Sovyetler Birliği’nden ABD’ye göç etti.

Sergey Brin

3- Arnold Schwarzenegger, Avusturya

Schwarzenegger, Avusturya Ordusunda bir yıl görev yaptıktan sonra 1968’de ABD’ye gitti ve burada profesyonel bir vücut geliştirmeci, aktör ve politikacı olarak başarı elde etti. 1983 yılında vatandaşlığa kabul edildi.

Arnold Schwarzenegger

4- Nikola Tesla, şimdiki Hırvatistan

1856’da şimdiki Hırvatistan’da doğan mucit ve elektrik mühendisi Nikola Tesla, 1884’te Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Nikola Tesla

5- Joseph Pulitzer, Hungary

Gazete yayıncısı ve her yıl gazetecilik alanında dağıtılan Pulitzer Ödülü’nün isim babası, 1864’te 17 yaşındayken Macaristan’ın Pest şehrinden,  ABD’nin Boston şehrine göç etti.

Joseph Pulitzer

6- Michael J. Fox, Kanada

Geleceğe Dönüş film serisinin başarılı oyuncusu Michael J. Fox, 1961’de Kanada’nın Edmonton şehrinde doğdu. 1979’da 18 yaşındayken Los Angeles’a yerleşti.

Michael J. Fox

7- Natalie Portman, İsrail

İsrail’deki adı Neta-Lee Hershlag olan Oscar ödüllü oyuncu, 1981’de Kudüs’te doğdu. 3 yaşındayken ailesiyle birlikte Washington DC’ye taşındı.

Natalie Portman

8- Mila Kunis, Ukrayna

Ünlü dizi ve sinema oyuncusu Mila Kunis, 1991 yılında 7 yaşındayken ailesiyle birlikte Ukrayna’nın Çernivtsi şehrinden, Los Angeles’a göç etmiştir.

Mila Kunis

9- Charlize Theron, Güney Afrika

Benoni’de doğan aktris, eğlence alanında kariyer yapmak için 1994 yılında Birleşik Devletler’e gitti. 2007’de ABD vatandaşlığına kabul edildi.

Charlize Theron

10- Jim Carrey, Kanada

1962’de Newmarket’te doğan aktör ve komedyen ve eğlence alanında kariyer yapmak için 1979’da Los Angeles’a taşındı.

Jim Carrey

11- Salma Hayek, Meksika

Coatzacoalcos’ta doğan aktris Salma Hayek Jiménez, 1991’de Los Angeles’a göç etti ve 2013’te ABD vatandaşı oldu.

Salma Hayek

12- Sofía Vergara, Kolombiya

Aktris ve model Sofía Vergara 1972’de Kolombiya’da doğdu ve 1994 yılında Miami’ye taşındı. Girdiği vatandaşlık sınavında mükemmel bir puan alarak Amerikan vatandaşı oldu.

Sofía Vergara

13- Melania Trump, Slovenya

ABD’nin 45. Devlet Başkanı Donald Trump’un eşi Melania Trump, modelleme konusunda kariyer yapmak için 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. 2006 yılında ABD vatandaşlığına kabul edildi.

Melania Trump

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.