Kapat

Afrika Tatilinde Görmeniz Gereken Birbirinden Güzel 15 Yer

Malawi Gölü

Afrika’ya tatile gittiniz ve bu kıtanın sunduğu her şeyi yaşamak her yeri görmek istiyorsunuz. Görülmesi gereken çok fazla nefes kesici yer var ama nereden başlamalı? Buna karar vermek için biraz araştırma yapmalı ve nereye gitmek istediğinizi planlamalısınız. Ya da siz hiç zahmet etmeyin ve sizin için hazırladığımız Afrika’da görülmesi gereken en güzel yerlerin listesine bir göz atın.

#1. Güney Afrika’daki Masa Dağı (Table Mountain)

Güney Afrika'daki Masa Dağı

Havadan görmeniz gereken harika bir yer. Muhteşem kumsallarla çevrili olan Masa Dağı, fotoğraf ve video çekimi yapmak isteyenler için şahane bir cazibe merkezidir. Gündoğumu ve günbatımı gibi eşsiz manzaraları doyasıya yaşayabilmeniz için teleferikler mevcuttur. Yükseklik korkunuz varsa, teleferiklere binmeyin. Karadan görülen manzara da en az gökyüzünden görünen kadar etkileyici.

#2. Ruanda’daki Dağ Gorilleri

Dağ Gorili

Kesinlikle unutamayacağınız bir deneyimdir. Boyutları bu gorillerin tek etkileyici özellikleri değil. Zira bakışlarıyla da ruhunuzu etkileyeceklerdir. Bu görkemli canlıları görmek için orman turları yapılmaktadır.

#3. Zambiya ve Zimbabwe’deki Victoria Şelaleleri

Viktorya Şelaleleri

Afrika tatilinizde bu mekanı kaçırırsanız, hayatınızın geri kalanında pişman olursunuz. Şelalelerden akan suyun güneş ışınlarını kırmasıyla oluşan gökkuşakları, ortaya seyir zevki eşsiz bir manzara çıkartıyor. Gördüğünüz renkler sizi şaşırtacak ve Viktorya Şelaleleri’nin keyfini yaşayacaksınız.

#4. Mısır’daki Giza Piramitleri

Giza Piramitleri

Bu piramitlerin 2.5 milyon parça kalker taşı kullanılarak inşa edilmiş olması bile, onları ziyaret etmeniz için yeterli bir sebep olmalı. Fotoğraflarda gördüğünüz küçük üçgenlere benzeyen Giza Piramitleri, yanlarına gittiğinizde sizi memnun edecek devasa yapılardır. Piramitlerin dört yan kenarı, tam olarak dört ana yön olan kuzey, güney, doğu ve batıya bakmaktadır. Her açıdan bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

#5. Malavi’deki Nyika Yaylası Ulusal Parkı

Nyika Yaylası Milli Parkı

Gezmek için birçok farklı yola sahip olan karmaşık bir oluşum gibi görünebilir, ancak manzaraları asla unutmayacağınız türdendir. Irmaklarla bütünleşen yaylalar, fotoğraf çekmek için karşınıza mükemmel fırsatlar çıkaracaktır. Nyika Yaylası’nın doğu kısmında, yürüyüş yapabileceğiniz ve bisiklet ya da cip ile gezebileceğiniz Büyük Rift Vadisi yer almaktadır.

#6. Fas’taki Draa Vadisi

Fas Draa Vadisi

Draa Vadisi’nin iki yanında Atlas Dağları ve Sahra Kumulları yer almaktadır. Yakınlardaki otellerde konaklayabilir ve bu güzel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Kırmızı toprağı, inanılmaz bitki çeşitliliği ve aklı baştan alan manzaraları, fotoğraf makinenizin elinize yapışmasına neden olacak.

#7. Mısırda’ki Sifenks

Sfenks

Bir aslanın vücudu ve bir insanın kafasından meydana gelen bu mimari eser, bizzat görülmesi gereken bir yerdir. Sfenks’i ziyaret ettiğinizde, belgesellerde gördüğünüzden çok daha fazlasını göreceksiniz. Afrika’ya kadar gidip de piramitler bölgesini görmeden ayrılmak istemezsiniz.

#8. Kenya’da Atlı Safari

Kenya Atlı Safari

Ne yaparsanız yapın, Afrika’da bunu yapmadan dönmeyin. At sırtında vahşi hayatın bir parçası olmak, sizin için gerçekten unutulmaz bir deneyim ve muhtemelen Afrika’da yapabileceğiniz en inanılmaz ve tehlikeli şey olacaktır. Hiçbir şey vahşi hayatın güzelliği ile karşılaştırılamaz!

#9. Mısır’daki Nil Nehri

Nil Nehri

Tarih kitaplarında okuduğunuz, belgesellerde izlediğiniz bu heybetli nehri gerçekten görmek için elinize geçen fırsatı değerlendireceğinizi düşünüyoruz. Sahip olduğu tüm cazibe merkezlerini görmek için, bir gemi turuna çıkabilirsiniz. Krallar Vadisi ve Kom Ombo Tapınağı eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı. Gerçekten hayret edeceğiniz geziniz sırasında gördüklerinizi asla unutmayacaksınız.

#10. Kenya’daki Flamingolar

Kenya Flamingolar

Bu uzun boylu pembe kuşlar, Nakuru Nehri Milli Parkı’nın zeminini neredeyse tamamen kaplıyorlar. Hepsini bir arada görebileceğiniz bir milyondan fazla flamingo var. Kenya’ya gittiğinizde kaçırmak istemeyeceğiniz bir manzara olacağının garantisini verebiliriz.

#11. Mozambik’teki Bazaruto Takımadaları

Bazaruto Takımadaları

Bu yerin havadan görünümü ile karadan görünümü karşılaştırılamaz. Suda balinalar, yunuslar ve diğer deniz yaşamanı görebilirsiniz ancak Bazaruto Takımadaları, yalnızca gökyüzünden görebileceğiniz büyüklüğü ile sizi şaşırtacak.

#12. Botswana’daki Nxia Pan Ulusal Parkı

Nxia Pan Ulusal Parkı

Bu milli parkta ağaçlardan sarkan meyvelerin tadının şerbet gibi olduğu söyleniyor. Nxia Pan Ulusal Parkı’nda aslanlar, leoparlar, çitalar ve sürü halinde zürafalar görebilirsiniz.

#13. Kongo’daki Nyiragongo Yanardağı

Nyiragongo Yanardağı

Yanardağın ortasında, görebileceğiniz ancak dokunamayacağınız iki kilometre genişliğinde bir lav gölü var. Nyiragongo, 2002 yılında faaliyete geçerek 500 bin can alan aktif bir yanardağdır.

#14. Tanzanya’daki Kilimanjaro Dağı

Kilimanjaro Dağı - Tanzanya

Güzelliği devasa boyutuyla gösterilir. 5,895 metre yüksekliği ile Afrika’nın en yüksek noktasıdır. Dağ tırmanışını seviyorsanız kaçırmamanız gereken bir fırsat olacaktır. Zirveye tırmandığınızda vahşi yaşam, yağmur ormanı ve çayırlarla karşılaşacaksınız.

#15. Malawi Gölü

Malawi Gölü

Dünyanın en büyük göllerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca “Yıldızlar Gölü” olarak da bilinir. Malawi Gölü, barındırdığı 1.300 balık türü ile en fazla balık türü yaşayan göl olarak kabul edilir. Tüm balık türlerini göremeyebilirsiniz ancak olabildiğince fazlasını görmek için mutlaka bir dalış turuna katılın.

“Afrika Tatilinde Görmeniz Gereken Birbirinden Güzel 15 Yer” üzerine 1 yorum

  1. Ademcan Aktepe says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir