Kapat

Akıllı Telefonun Sahte mi Gerçek mi Olduğunu Anlamanın 5 Yolu

Sahte telefon nasıl anlaşılır

Piyasada çok sayıda sahte akıllı telefon olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle en iyi markaların sahte modellerini piyasada bulmak mümkün. Üstelik bu sahte telefonların bazıları o kadar iyi yapılıyor ki gerçeğinden ayırt etmek neredeyse imkansız hale geliyor. Peki bir akıllı telefonunun sahte mi gerçek mi olduğunu nasıl anlayacağız?

ViraListe olarak akıllı telefon satın almadan önce cihazın sahte mi gerçek mi olduğunu anlamanızı sağlayacak bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

1- Ürünün paketini kontrol edin

Sahte cihaz paketleme hatası

Sahte ürün üreticileri genellikle paket tasarımına çok önem vermezler. Resmi üreticiler ise ürünlerinin tasarım ve paketlemesiyle ilgili en ufak detaylara dahi dikkat ederler.

Paketi dikkatlice inceleyin. Özellikle paketin üzerindeki yazıların okunaklı ve tutarlı olup olmadığına dikkat edin. Pakette gevşeklik olmamasına dikkat edin. Paketleme malzemesinin dikişleri ve köşeleri dahi kusursuz olmalıdır.

2- Malzeme kalitesine dikkat edin

sahte cihaz nasıl anlaşılır

Plastik, kauçuk veya alüminyum malzemelerin kalitesi önemlidir. Ünlü markalar malzemeden tasarruf etmez. Plastik malzeme kullanılan parçalar kusursuz ve pürüzsüz olmalıdır. Sahte bir üründe mat tonlar ve düzgün olmayan yüzeyler kolaylıkla görülebilir.

3- Yazı fontlarını kontrol edin

sahte logo nasıl anlaşılır

Logo markanın yüzüdür ve özel bir önem arz etmektedir. Her zaman için müdahalede bulunulmayacak şekilde yapılır. Yıllar sonra bile kolayca tanınabilir.

Cihazın üzerindeki yazılar ve simgeler düzgün, okunabilir ve dayanıklı olmalıdır.

4- Şarj aletini kontrol edin

sahte şarj aleti nasıl anlaşılır

Şarj aleti cihazın satıldığı ülkede kullanılmaya uygun olmalıdır. Şarj aleti uygun değilse ve satıcı size uygun olan aleti ayrıca almanız gerektiğini söylüyorsa, bu o ürünün sahte olduğunu gösteren bir işarettir.

Orijinal şarj aletinin parçalarının birleşim yerleri belli olmaz ve her zaman muntazam metal ucu ve kaliteli yalıtım malzemesi kullanılır.

5- USB kablosuna yakından bakın

sahte usb kablo

Kablo kalitesi sahte ürünün en belirgin işaretlerinden biridir. Sahte bir kabloda yanlış açılara ya da gevşek parçalara sahip kablo uçları cihazda bulunan yuvanın derinliği ile örtüşmez.

“Akıllı Telefonun Sahte mi Gerçek mi Olduğunu Anlamanın 5 Yolu” üzerine 1 yorum

  1. Emre Hakyemez says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir