Kapat

Anneler ve Anneler Günü Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Gerçek

Meksikalı Vampir Anne

Bu pazar Anneler Günü. Elbetteki annelerimiz birçok nedenden dolayı hepimiz için çok değerli. Ancak anneleri özel ve etkileyici yapan ve birçoğumuzun bilmediği bazı bilimsel gerçekler de var. ViraListe olarak anneler ve anneler günü hakkında bilmeniz gereken gerçeklerden bir liste oluşturduk.

#1. Gebelik Vücudu Değiştiriyor

Hamilelik nedeniyle vücutta oluşan sarkma ya da gerilmelere bağlı değişimden bahsetmiyoruz. Değişimden kastımız, hamilelik sonucu annenin vücuduna nüfuz eden ve onlarca yıl orada kalan yabancı hücreler. Bu duruma Mikrokimerizm adı veriliyor. Bebek rahimde gelişirken, bebeğin hücreleri plasenta üzerinden annenin hücreleriyle karışır. İki hücrenin karışımından meydana gelen bu hücrelere bağışıklık ve mezenkimal hücre (bir tür kök hücre) adı verilir.

Mikrokimerizm

#2. Annenizin sesini doğmadan önce sevmeye başlarsınız

Kanada Kraliçe Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının annenin sesini duyduğunda yabancıların hatta babalarının sesine göre önemli ölçüde arttığını göstermiştir.

#3. Birçok dilde “Anne” kelimesini bebekler belirlemiştir!

İspanyolca, Mandarin ya da Vietnamca ve aklınıza gelebilecek birçok dilde, bir bebeğin söylediği ilk kelime annedir. Daha doğrusu birçok dilde bebeğin ilk söylediği kelime “anne” kelimesi olarak kabul edilmiştir. Örneğin Pakistan ve Hindistan’da kullanılan yerel dillerden biri olan Pencapi’de bebeklerin çoğunun ilk söylediği kelime “ma” kelimesidir. Ve “ma” kelimesi bu dillerde “anne” anlamına gelmektedir.

#4. Dünyanın En Garip Annesi: Vampir Kadın

Vampir Kadın olarak bilinen Maria Jose Cristerna, dünyanın en farklı görünen annesidir. Eski bir avukat ve dört yaşında bir çocuk sahibi olan Maria, vücudunun bütün bölümlerini dövmeler, piercingler, takma dişler ve tırnaklar, yüzükler ve çeşitli aksesuarlarla donatmıştır. Guadalajara’nın yerlilerinden olan Maria, aynı zamanda bir dövme sanatçısı, VJ ve DJ’dir.

Meksikalı Vampir Anne

#5. Dünyanın En Çirkin Annesi

Katır yüzlü kadını duymuş muydunuz? ABD’nin bir eyaleti olan Iowa’nın yerlilerinden Grado McDaniels adlı kadın, Sturge-Weber Sendromu ile dünyaya geldi. Hastalık sonucu yüzünde deformasyonlar meydana gelen kadın 1935’te “en çirkin kadın” ilan edildi. McDaniels yeni unvanı ile bir sirkin dikkatini çekerek sirkle birlikte dünyayı dolaşmaya başladı ve haftada 175$ kazanmaya başladı. McDaniels’ın en büyük hazinesi ise Elmer adını verdiği oğluydu. Elmer’ı hiçbir zaman yanından ayırmadı.

Anneler Günü Hakkında Gerçekler

  • Anneler Günü ilk kez 1908 yılında Anna Jarvis adlı kişinin isteği ile kutlandı.
  • Anneler Günü’nü resmi olarak kabul eden ABD Başkanı Wilson’dır.
  • Dünyada yaklaşık 2 milyar anne vardır.
  • Bir günde gerçekleşen en çok telefon görüşmesi 122.5 milyon ile Anneler Günü’nde yapılmıştır.
  • Her yıl yaklaşık 152 milyon Anneler Günü kartı gönderilmektedir.
  • Dünya genelinde Anneler Günü’nde yaklaşık 14 milyar dolar harcanmaktadır.
  • En çok taze çiçek ve bitki satılan gün Anneler Günü’dür.
  • Karanfiller, Anneler Günü için tercih edilen en popüler çiçeklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir