Kapat

Avrupa’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Şelale

Avrupa seyahatlerinizde, özellikle doğal güzellikleri merak edip görmek istiyor iseniz yüz binlerce ziyaretçisi olan bu şelaleri de gezi güzergahınıza mutlaka almalısınız deriz.

#1. Plitvice Şelalesi (Hırvatistan)

Hırvatistan’daki Plitvice Gölleri Doğal Milli Parkın 90 şelaleyi hayranlıkla izleyebilirsiniz. Ama tek şey bu değil. Burada 16 göl, ayılar, kurtlar ve nadir bulunan böcekler ve kuşlar gibi birçok hayvan var. Açık mavi sulara, nefes kesici görüntülere şahitlik edebilirsiniz.

#2. Krimmler şelalesi (Avusturya)

Avusturya’nın çoğunlukla% 80’den fazla dağdan oluştuğunu gerçeği ile bu dağlar ile suyun buluşmasından çok fazla şelale olması hiçte şaşırtıcı değil. Ancak bu şelalelerden en etkileyici olanlardan biri de  Krimmler şelalesidir. Zira 3 adımda 380 metrelik bir mesafeden dökülür ve  Krimmler şelalesi, Avusturya’da en çok ziyaret edilen doğal turistik mekanlardan biridir. Her yıl yaklaşık 400.000 ziyaretçi bu mekanı görmeye gelir. Yerel öyküler ve efsanelere göre şelalelerin iyileştirici etkisi olduğu rivayet edilir. Krimmler şelalesine özel inşa edilmiş bir yürüyüş yolu ile çok yaklaşabilmektedir.

#3.  Rheinfall Şelalesi (İsviçre)

Ren Şelalesi, İsviçre’nin en güzel şelaleler için büyüleyici bir örnektir. Normal şelale yüksekliğindedir, ancak Rheinfall’i diğer şelalelerden özel yapan düşüş genişliğidir. Tüm Avrupa’daki en geniş şelaledir. Şelale 150 m (450 ft) genişliğinde ve 23 m (75 ft) yüksekliğindedir! Kış aylarında, ortalama su akışı 250 m³ / s iken yaz aylarında ortalama su akışı 700 m³ / s’dir. Ölçülen en yüksek akış 1965 yılında 1,250 m³ / s; 1921’de en düşük 95 m³ / s’dir.

#4. Treatger Şelalesi (Almanya)

Triberg Şelaleleri, Alman Kara Ormanı sembollerinin bir birleşimidir. 170 metre ile Almanya’nın en yüksek şelaleleri. Bu oldukça etkileyici şelalelerin tadını çıkarmak için yürüyebileceğiniz üç farklı yol var.

#5.Ingleton Şelalesi (İngiltere)

Evet, İngiltere’de de şelale var! Hatta Avrupa da ki en çarpıcı şelaleleri İngiltere de bulabileceksiniz. Bunlar, dokuz büyük fauna ile ilişkili bölgelere ayrılmıştır. 8 kilometre uzunluğundaki iz boyunca İngiltere’nin kuzeyindeki bu güzel manzaraya da hayran olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir