Kapat

Ayakkabı Vurmasına Karşı 4 Basit Çözüm Önerisi

Malumunuz ayaklarımız bütün gün yükümüzü çekiyor ve ayaklarımıza gerekli özeni göstermezsek hayat bir işkenceye dönüşü veriyor. Buna rağmen ayaklarımızın vazgeçilmezi ayakkabıların seçimine dair gelinen noktada,  ayağımızın en rahat ettiği ayakkabı  ya da ayak sağlığına uygun ayakkabı yerine modanın ve zevklerin geçtiği gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle bayanlar moda uğruna olmadık şekil ve modelleri tercih edebilmekte. Bununla birlikte ayak yapısı ve yahutta yeni ayakkabıya ayağımızın uyum sağlaması esnasında da bir takım sorunlar da yaşıyoruz. Buna bir de severek ya da tonlarca para ödeyerek aldığımız ayakkabıyı giyme ısrarı eklenince, ayakkabı vurmasını gidermek ve bu durumu en kısa sürede atlatmak adına çeşitli yöntemler aramaya başlarız. Sanırım ayağına ayakkabı vurmayan ve bu acıyı yaşamayan yoktur. İşte ayakkabı vurmasında kullanabileceğiniz pratik bir kaç yöntem …

#1. Yara Bandı Yöntemi

En aşina olduğumuz ve ilk baş vurulan yöntemlerden birisi, ayakkabının vurduğu bölgeye yara bandı yapıştırmaktır. Eğer sürekli olarak ayağınızın aynı bölgesinden sürtünmeden kaynaklanan tahrişi yaşıyor iseniz ayakkabıyı kullanmadan önce yara bandı kullanabilirsiniz. Ancak yara bandının ayağınızın acıyan kısmının tamamını kapladığından ve yerinden oynamadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle topuklu ayakkabılarda bu yöntem oldukça işe yarar.

#2. Talk Pudrası

Talk pudrasını yeni aldığınız ayakkabılar da  vurma ihtimaline karşı hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz. Zira ayağınıza sürdüğünüz pudra sürtünmeyi azaltacak ve ayağınızın yara almasını önleyecektir. Ayrıca ayakkabınıza dökeceğiniz kokulu pudra ise vurmayı azaltacağı gibi istenmeyen kokuların önüne geçmenize de yardımcı olacaktır.

#3. Çorap ve Saç Kurutma Makinesi Yöntemi

Bu yöntemde ayakkabınızı biraz genişletip ayağınızın rahat etmesi ve sürtünmenin azaltılması amaçlanmaktadır.
Ayağınıza, elinizde bulunan kalın bir çorap veya üst üste bir kaç çorap giyerek sıkan ayakkabınızı giyin. Saç kurutma makinenizi ayakkabınızın sıkan kısmını yeteri kadar ısıtın. Daha sonra ayakkabınızı çıkarmadan ayakkabınız soğuyana kadar yürümeye çalışın. Eğer ayakkabınız ayağınızı hala sıkıyorsa bu işlemi birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Bu işlem sert ayakkabınızı yumuşatmaya ve ayaklarınızın şeklini almasına yardım edecektir. Fakat bu işlem her ayakkabıda işe yaramayabilir. Deriden yapılmış ayakkabılarda etkilidir.

#4. Silikon Tabanlar

Ayakkabı vurmalarına karşı özellikle topuk vurmasında silikon tabanları da tercih edebilirsiniz. Durumuza göre tabanı tamamen kaplayan ya da sadece topuk kısmı için kullanılanlardan tercih edebilirsiniz. Ama tavsiyemiz ortopedik dükkanlardan ve yahutta ayakkabı mağazalarından deneyerek almanızdır.

“Ayakkabı Vurmasına Karşı 4 Basit Çözüm Önerisi” üzerine 1 yorum

  1. Ankara Halı Yıkama says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir