Kapat

Bahçe Düzenlerken Kişisel Sağlığınızı Korumak Adına Dikkat Etmeniz Gereken 5 Husus

Bahçe Bakımı Yaparken Sağlımız İçin Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?

İlkbaharla birlikte bahçeler canlanmaya başlayıp bahçede geçirilen zamanın artması; toprakla, bitkilerle ve de güneşle haşır neşir olmanın getirdiği dinlendirici, sakinleştirici, huzur verici etkileri yanında bu süre zarfında dikkat etmediğinizde dezavantajınıza dönüşecek durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bahçenizin keyfini sürmeden önce bahçede yapacağınız bahçıvanlık çalışmalarında kişisel sağlığınızı korumak adına dikkat etmeniz gereken bazı hususları da sizinle paylaşmak istedik.

Bahçe bakımı

1. ŞAPKA giyin

Görünen o ki, şapka bahçıvanın en yakın arkadaşıdır. Seçilen şapka mümkün olduğunca, geniş bir şapka olmalı ve güneşin direkt etkisinden yüzünüzü  korumalıdır.

2. UV GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ Kullanın

Aynı şekilde, gözlerinizi ve gözlerinizi çevresindeki cildinizi güneşin olumsuz etkilerinden korumanız gerekir. 

3. Çorap giyin ve bacalarınızı ve kollarınızı açıkta bırakmayın, eldiven takın 

Bahçede çalışırken mutlaka çorap kullanmalı ve uzzun kollu giysiler tercih ederek giysilerinizin kollarınızı aşağı çekmeli ve daima eldiven takmalısınız. Ayrıca ellerinizi yüzünüzden ve gözlerinizden uzak tutmanız gerekmektedir. Zira bahçede bulunabilecek zehirli bitkilerden tutun da  zehirli örümcek, kene vb. bir çok canlıdan ve bunların etkilerinden bu şekilde korunmanız mümkün olacaktır.

4. Uzun süre belinize yük bindirmeyin, dizlerinize dikkat edin

Bahçe çalışmalarında bel, diz, dirsek ve benzeri eklem bölgelerinize dengesiz yük bindirmeyin, uzun süre aynı konumda kalmamaya ve kısa molalar vermeye özen gösterin.

5. SU, SU, SU İçin

Bahçenizde bitkilerinize yeterli su veriyor olabilirsiniz, ancak kendiniz de su içmeyi unutmayın. Susuz kalmamaya özen gösterin, güneşte olunca da daha fazla su almanız gerektiğini unutmayın.Vereceğiniz küçük molalarda mutlaka sıvı tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir