Kapat

Bambu Hakkında Pek de Bilinmeyen 9 Şaşırtıcı Bilgi

Hepimiz bambuyu sevimli hayvanlar pandalar tarafından en sevilen yiyecek olarak bilir ve özdeşleştiririz. Ancak bu mütevazi bitkinin aslında çelikten daha güçlü olduğunu veya Thomas Edison’un erken ampullerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? İşin aslı bambu, benzersiz özelliklere sahip, inanılmaz derecede çok yönlü bir bitkidir ve bir çok yerde kullanır.

#9. Bambu, Büyüme Hızıyla Guinness Dünya Rekoruna Sahiptir

Bambu türlerinden biri şimdiye kadar en hızlı büyüyen bitki olarak dünya rekoruna imza atmış. Bu bambu, tek bir günde 35 inç kadar hızlı büyümeyi başardı! Bu saat başı yaklaşık 1,5 inçe karşılık gelmekte. Tam anlamıyla orada oturup bambunun gözlerinizin önünde büyümesini görebilirsiniz. Bambu, Amerika Birleşik Devletleri’nde 65-98 feet ve Avrupa’da 130 feet’te şimdiye kadarki en uzun boya ulaşabiliyor. Bambu büyümesi ne kadar hızlı olursa, dünyadaki en yenilenebilir bitkilerden biri olarak kabul edilir. Bambu hasat edilir edilmez tekrar tekrar büyümeye başlar ve her kullanım için ideal bir malzeme haline gelir.

#8. Bambu, Thomas Edison’un Ampulünü İyileştirmesine yardım etti.


Malumunuz ampul denilince ilk akla gelen isim Thomas Edison’dur. Ancak çoğumuz şimdi bambu ile ne ilişkisi var demesin. İster inanın ister inanmayın, bambu aslında Thomas Alva Edison’un yapmış olduğu ilk ampullerden birinde rol oynuyordu. Edison ve arkadaşları, ampülde karbonlu bir bambu filamanının 1200 saat boyunca sürebileceğini keşfettiler.  O zamana kadar diğer filament türleri uzun kullanılamıyordu. Edison, orijinalinde, pamuk, keten iplikler, ahşap ateller veya kağıttan yapılmış bir karbon filament kullanarak ampullerle patent başvurusunda bulundu. Bununla birlikte, karbon bambu filamentinin 1880 yılında büyük ölçekli imal edilmiş ampullerin başlamasına neden olan en iyi malzeme olduğunu keşfettiler. Bambu filament ayrıca Edison’un filament olarak karbonize ipliğin kullanılmasını içeren bazı davalardan kaçmasına yardımcı oldu.

#7. Bambu, Çelikten Daha Güçlü

Gezegendeki en güçlü malzemeleri düşündüğünüz zaman, bambu tabi ki de ilk sırada yer almaz. Ancak, bambu aslında çelikten daha büyük bir gerilme mukavemetine sahiptir. Öyleyse, bambu dünyadaki en güçlü maddelerden biridir.

#6. Bambu, Doğal Antibakteriyel

Bambu ve pamuk 24 saatlik bir süre zarfında öldürdükleri bakteri sayısına göre test edildi ve bambu neredeyse tüm bakterileri öldürürken, pamuk da hiç bir değişme olmadı. Bu antibakteriyel özellikler ayrıca, sargı bezlerinde zararlı bakterilerin gelişmesini engelleyerek yara pansumanları için çok caziptir. Ayrıca bambu liflerinin doğal antibakteriyel özellikleri, bambuyu giyimde kullanılmak için mükemmel bir materyal yapar.

#5. Bambu Yiyecek olarak tüketilebilir (İnsanlar ve Pandalar Tarafından)

Artık bambunun süper güçlü ve antibakteriyel olduğunu biliyorsunuz.  Bunun bambuyu çokkorkunç bir yemek yapacağını düşünebilirsiniz , ancak yanılmış olursunuz .Bambu filizleri Asya’da yaygın bir besindir ve birçok besleyici madde açısından zengin olmasa da, filizlerin çok az yağ ve kalori vardır. Bambu filizleri de sağlıklı bir lif kaynağıdır. Bambular bir de herkesin bildiği çok sevilen panda’nın ana besindir. Pandalar kelimenin tam anlamıyla bambudan başka bir şey yemezler.

#4. Bambu, Başlıca Oksijen Üreticisidir

Bambu yalnızca diğer bitkilerden daha hızlı büyümekle kalmaz, aynı zamanda sert gövdeli ağaçlara göre yüzde 35’den fazla oksijen üretir . Bambu, bir yıl içinde 2.5 dönüm ekili alanda 12 ton kadar karbon dioksit emdiği tespit edilmiştir. Bambu, bu özelliği ile atmosferi dengelemekte, aşırı karbon dioksit emme ve küresel iklim değişikliği ile mücadeleye yardımcı olabilir. Bambu ayrıca, geniş, güçlü kök sistemine bağlı olarak toprak erozyonunu ve seli önlemeye yardımcı olur.

#3. Bambu Yenilenebilir Bir Kaynaktır

Bambu geleneksel ahşabın yerini mükemmel bir şekilde doldurabilir . Çok daha hızlı büyür ve dikildikten sonra bir ila beş yıl içerisinde hasat edilebilir.Geleneksel olarak ahşap için kullanılan meşe, çam gibi ağaçların hasatı yıllar sürebilir ve yerine yetişmesi de en az 30-40 yıl alır. Bambu, ormansızlaşmaya ve çevreyi kurtarmamıza olan ihtiyacımızı büyük ölçüde azaltabilir. Bambu ayrıca çok çeşitli kullanımlara sahiptir, aslında o kadar hızlı büyür ki ham madde için ideal bir malzemedir.

#2. Bambu Deodorant Olarak Kullanılabilir

Bambu, doğal bir koku giderme malzemesi olduğundan, tekstil ürünleri için mükemmel bir malzeme haline geliyor. Bu özellikler aynı zamanda bambu yapmaya başladık bezi bir şey. Günümüzde piyasaya, bambu kömürü ana madde olarak kullanan ve zararlı kokuların kokularını çıkarmaya yardımcı olan birçok ürün var. Basit bir Amazon.com “bambu deodorant” araması bezle kaplı bambu kömürü koku gidericilerinin bir çok sonucunu verir. Bu, evinizi, arabanızı veya ofisinizi deodorize etmek için kimyasallar, mumlar ve temizleyiciler kullanmanın mükemmel, yeşil bir alternatifidir. Bambu kömürü, aslında kötü kokuları maskelemeye çalışan geleneksel deodorantörlerin aksine, nemi olduğu kadar emer ve korur. Bütün bu doğal koku gidericiler, geleneksel ürünlerden çok daha uzun süre dayanırlar.

 #1. Bambu Alkol Verir

Çin’de, bazı likör üreticileri geleneksel meşe fıçıları  yerine bambu gövdeleri kullanır. Alkol, bambu gövdesine enjekte edilir ve daha sonra, flavon, gövdeden ve bambu özünden elde edilen bambu doğal meyve suları ile karıştırılarak bırakılır. Bambu özsuyu geleneksel bir ilaç olarak kabul edilir ve akciğer sağlığını geliştirmek için ve genel bir detoksifikatör olarak kullanılır. Bambu, bazılarının bir fayda veya kusur olarak algılayabileceği alkol içeriğinin bir kısmını da emer. Böylece, bambu alkollü içeceklerin tadına yardımcı olabilir ve sağlık özelliklerini geliştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir