Kapat

İlaç Kullanmadan Baş Ağrısından Kurtulmanın 6 Yolu

Baş ağrısı yaşıyorsanız ve ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz ağrı kesici ilacınız yoksa, durum umutsuz görünüyor olabilir. Ancak öyle değil.  Baş ağrısından kurtulmanın Akupressure olarak adlandırılan bilimsel bir yolu bulunmaktadır. Bugün ViraListe olarak size baş ağrısını etkili ve hızlı bir şekilde ortadan kaldıracak bu teknik hakkında bilgi vereceğiz.

Akupressure bir masaj çeşididir ve etkinliği çok sayıda bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu yöntem akupunktur ve refleks terapi biçimidir, ancak özel tıbbi bilgiler gerektirmez.

Akupressure noktalarına nasıl masaj yapılmalı?

  1. İlk önce rahat bir pozisyon alın ve rahatlayın.
  2. Masaj çok zaman almaz. Ortalama olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında uygulama yapılır.
  3. Bir noktaya hafif baskı veya dairesel hareketlerle masaj yapın.
  4. Genellikle baş ağrısı masaj sırasında veya 5-10 dakika içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.
Baş ağrısı nasıl geçer

Baş ağrısından kurtulmak için masaj yapılacak 6 temel nokta

1. Yintang noktası

Yingtang noktası

Üçüncü göz ya da yintang olarak tanımlanan bu nokta, burun köprüsünün alınla birleştiği yerde kaşların tam ortasında yer alır. Bu nokta göz yorgunluğunun giderilmesinden sorumludur.

2. Zan Zhu noktaları

Zan Zhu noktaları

Bu simetrik noktalar, kaşların iç kenarının hemen altında bulunur. Bu alana uygulanan masaj, burnu rahatlatır ve görme keskinliğini arttırır. Baskı veya dairesel hareketlerle 1 dakika masaj yapmanız yeterli olacaktır.

3. Yingxiang noktaları

Yingxiang noktaları

Bu noktalar burun deliklerinin iki yanında ve dikey olarak düşünüldüğünde gözlerle aynı hizada bulunurlar. Bu noktaları tam olarak bulmak için, elmacık kemiklerinizin alt kısmında bir çukur hissetmelisiniz. Sinüsleri açmaya, baş ağrısını ve diş ağrısını azaltmaya ve stresten kurtulmaya yardımcı olur.

4. Tian Zhu noktaları

Tian Zhu noktaları

Bu noktalar başın arkasında, ense kökünde, kulaklar ile omurganın başlangıcı arasında bulunur. Bu noktalara masaj yaparak, burun tıkanıklığını, gözlerde ve kulaklarda yaşadığınız ağrıları, şiddetli baş ağrısını ve migreni hafifletmeye yardımcı olur.

5. Shuai Gu noktaları

Shuai Gu noktaları

Bu noktalar, şakaklarınızdaki saç çizgisinin başlangıcından 2-3 santimetre uzaklıktadır. Bu noktayı bulmak için, bu bölgede küçük bir çukur hissetmelisiniz. Bu bölgeye uygulayacağınız baskı ya da masaj, şaka bölgelerindeki ağrıları hafifletir, göz yorgunluğunu giderir.

6. He Gu noktaları

He Gu noktaları

Bu simetrik noktalar her iki elde, baş parmağı ve işaret parmağı arasındaki birleşim yerinde bulunur. Bu bölgeye uygulanan baskı, sırt ağrısı, diş ağrısı ve boyun kaslarındaki gerginliği hafifletir.

“İlaç Kullanmadan Baş Ağrısından Kurtulmanın 6 Yolu” üzerine 2 yorum

  1. cem says:
  2. Nilgul says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.