Kapat

Başarılı İnsanların Yatmadan Önce Yaptığı 9 Şey

başarılı insanların bir günü

Uyumadan hemen önceki zamanın, önemli başarılara imza atmış kişilerin hedeflerine ulaşma ya da kişisel gelişim konularına yönelik tutum ve davranışları açısından çok önemli bir zaman olduğu tespit edilmiştir. Zira başarılarının, zihinsel ve fiziksel sağlıkla başlayıp bittiğini iyi tahayyül etmişlerdir. Bu bağlamda, yapılan araştırmalar yatmadan önce yaptığınız en son şeyin, ertesi günkü ruh haliniz ve enerji seviyesiniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Peki başarılı insanlar yatmadan önce neler yaparlar?

#1. Okuyorlar

Uzmanlar, okumanın başarılı kişilerin uykuya gitmeden önce yaptıkları son şey olduğunu söylüyorlar. Bu okumanın mutlaka işe yönelik okuma veya ilham verici okuma amaçlı olmadığı ve birçok başarılı kişinin, çeşitli kaynaklardan okuduğu yönünde. Hatta farklı tarzda okumanın  yaratıcılık ve tutkuyu beslemeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.  Ancak burada önemli olan okumanın tadını çıkarıyor olmaları.

#2. Yapılacaklar listesi hazırlıyorlar

İyi bir gece uykusu için zihni temizlemek önemli. Çoğu zaman, ertesi yapılacaklar ya da sorunlar zihni meşgul eder. Bunları bir liste haline dönüştürüp yazmak bu düşüncelerin gece boyunca zihni meşgul etmesinin önüne geçip sizi rahatlatacaktır.

#3. Aileyle vakit geçiriyorlar

Eşinizle sohbet etmek, çocuklarınızla konuşmak veya köpeğinizle oynamak için biraz zaman ayırmak önemli. Böylece gün içerisindeki yoğunluğun ve aileye zaman ayıramamanın olumsuz etkilerini de giderip ailenizle beraber zamanda geçirmiş olacaksınız.

#4. Günlük tutuyorlar

Bir çok başarılı insan o günkü olaylardan minnettar oldukları üç şeyi yansıtmak ya da yazmak için yatmadan hemen önce vakit ayırıyor. Gün boyunca yaptıklarınızdan doğru olanı düşünmek için birkaç dakikanızı ayırmanız sizi olumlu olarak motive eder. Küçük de olsa mutlaka bir şeyler bulacaksınız. (Bir selam, bir not vb.)

#5. Meditasyon yapıyorlar

Yatmadan önce 10 dakika meditasyon yapmakta tercih edilen yöntemlerden. Meditasyonun vücudunuzu rahatlatmanın ve zihninizin sessiz kalmasının harika bir yol olduğu aşikar.

#6. Uykularını planlıyorlar

Çok meşgul insanların kronik uyku eksikliklerine maruz kalabildikleri, bu yüzden başarılı kişilerin alışkanlıklarından birininde yeterli uykuyu almak olduğu doğal olarak görülmüş. Bunu yapmanın kolay yolu ise her akşam tutarlı bir saatte yatmaktır. Bu da uzmanlar tarafından sağlıklı bir gece uykusu için tavsiye edilen önemli bir alışkanlıktır.

#7. Çalışmaları fişten çekip çıkartıyorlar

Başarılı insanlar yatmadan önce  işle ilgili konularda konuşmamaya çalışıyorlar. Zira ihtiyacınız olan son şey işi düşünerek yatıyor olmak. Amaç yatmadan önce zihni boşaltmak.

#8. Olumlu anları düşünüyorlar

Başarılı insanlar, günün ne kadar kötü geçtiğine bakmaksızın, olumsuz benlik konuşmasının kötümser spiralini önlemeyi bilirler. Çünkü bunun yalnızca daha fazla stres yaratacağını öğrenmişlerdir. Gün içerisinde ki olumlu anları düşünmek ve başarıları kutlamak için biraz zaman ayırmayı unutmayın.

#9. Yarının başarısını resmediyorlar

Bir çok başarılı kişi çalıştıkları projeler için olumlu bir sonuç ortaya çıkarmak için yatmadan önce birkaç dakikasını ayırıyor. Zihinlerinde hayal ederek işin resmini çizip canlandırıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir