Kapat

Bebeğinizin Kolik Sancısını Geçirebilecek 6 Yöntem

Bebeğiniz sağlıklı, karnı tok ve altı temiz, ancak saatlerce ağlıyor. Bütün bebekler ağlar, ancak kolik ağrısı çeken bebekler daha fazla ağlarlar. Bu ebeveynler için gerçekten sinir bozucu olabilir, ancak iyi haber şu ki, kolik geçici ve bu konuda yalnız değilsiniz. Zira bebeklerin yüzde 40’ının kolik olduğu tahmin edilmektedir. Kolik genellikle bebeklerin yaklaşık üç haftalıkken başlayıp üç ila dört aylık dönemlerinde sona erer. Bir tıbbi sorun ya da bebeğin herhangi bir ihtiyacı olmadan sık sık üç saatten veya daha fazla sürede ve düzenli olarak sancı çekerek ağlaması olarak görülür. Kolikin nedeni hala iyi anlaşılmamıştır. Bazıları, nörolojik olgunluk veya rahim dışındaki dünyaya alışma nedeniyle olarak tanımlarken bazı bebeklerin uyarılması diğerlerinden daha duyarlı ya da aynı zamanda gaz, asit reflüsü veya bir gıda alerjisine tepki gösterebilir. Anne ve babalar bebeklerin semptomlarını çocuk doktorlarıyla görüşüp. Bebeğinizin doktoru, kolik sorunun yönetmenize yardımcı olabilir.

bebeğin kolik sancısı nasıl geçer

Bebeğin Kolik Sancısı Nasıl Geçer?

Kolik sancısı sorununda sebep değişebildiğinden, kolik için kanıtlanmış herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, kolik sancısını tetikleyen şeyin ne olduğunu anlamanız durumunda bebeğinizi rahatlatabilir ve ağlama bölümlerini kısaltabilirsiniz. Uzmanlar tarafından  kolik sancısı çeken bebekleriniz için önerilen ve bebeğinizi rahatlatmaya yardımcı olabilecek bazı teknikler.

#1. Karın Saati

Bebeğinizi kucağınızda karnı üzerine yatırın. Konum değişikliği bazı gevşek bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Bebeğinizin sırtını da ovabilirsiniz; bu rahatlatıcıdır ve gazın geçmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak, karın zamanı bebeğinizin daha güçlü boyun ve omuz kasları oluşturmasına yardımcı olur. Bebeğinizi yalnızca uyanıkken ve gözetim altında karnı üzerine koyun.

#2. Taşıma

Kolik bebekler sıklıkla tutulmaya karşı iyi yanıt verirler. Size yakın olmak onlara rahatlatıcı gelir. Bebeğinizin günün erken saatlerinde daha uzun süre tutulması, akşamları koliklerin azalmasına yardımcı olabilir. Bir bebek taşıyıcısı kullanmak işinizi kolaylaştırabilir kollarınızı serbest iken bebeğinizi yakın tutmanızı sağlar.

#3. Tekrarlanan Hareket

Bebeğinizin harekete geçirilmesi kolik sancısını yatıştırmaya yeterli olabilir. Bebeğinizle bir araba kullanmayı deneyin veya onları bebek salıncağına koyun.

#4. Bebeğinizi doyurduktan Sonra Dik Tutun

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olması kolik için katkıda bulunan bir faktör olabilir. GÖRH hastası olan bebekler, mide ekşimesi yaşar, çünkü anne sütü veya formülü özofagustan geri gelir.
Besleme sonrası bebeğin dik tutulması asit reflü belirtilerini azaltabilir. Sırt üstü yatarken ya da yedikten sonra bir araba koltuğuna yaslanırsa, semptomlar daha da kötüleşebilir ve bebeğin huysuzluğuna neden olabilir.

#5. Sütü Kalınlaştırmak İçin Bebek Tahıllarının Kullanımı

Bebe pirinç tahılları, anne sütüne veya formülasyona koyulaştırma ajanı olarak ilave edilebilir. Bu bebeklerde asit reflü ataklarının azaltılmasına yardımcı olmanın bir başka yoludur. Bunu denemeden önce mutlaka çocuk doktorunuzla görüşün.

#6. Anahtarlama Formülü

Süt proteini intoleransı veya alerjisinden rahatsızlık da bebeğinizin koliğinden kısmen sorumlu olabilir. Bu durumda, basit bir formüle veya bir protein kaynağına sahip olana geçiş, sindirimi kolaylaştırabilir.
Bir gelişim fark etmek yaklaşık iki gün alır. Bebeğiniz hâlâ aynı oranda ağlarsa, hoşgörüsüzlük veya alerji sorun olmayabilir.

Son olarak bebeğinizi rahatlatmak için nelerin işe yaradığına çok iyi dikkat edin. Çünkü bebeğiniz huzursuz ve mutsuz ise sizde aynı şekilde hissedeceksiniz

“Bebeğinizin Kolik Sancısını Geçirebilecek 6 Yöntem” üzerine 2 yorum

  1. Cem says:
  2. Annegram says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir