Kapat

Bebeğinizin sağlık sorunları için refleksoloji kullanabilirsiniz!

Bebek için refleksoloji uygulaması

Bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olduğunda, aklınızın fikrinizin sürekli onda olması kadar normal bir durum yoktur. Zira bebeklerimiz bizim geleceğimiz, hayatımız, kısacası her şeyimizdir. Ancak bebeğinizi rahatlatmak için ilaç kullanmak her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Çünkü bebekler yetişkinlere göre ilaçlara karşı daha duyarlıdır.

Sinüs tıkanıklığı ve karın ağrısı rahatsızlıkları gibi bebek rahatsızlıklarına daha doğal bir çözüm denemek isterseniz veya bebeğinizi rahatlatmak istiyorsanız, temelinde masaj yatan refleksoloji size yardımcı olabilir.

Yazının sonunda yer alan video, bu benzersiz tekniği günlük rutininizin bir parçası haline getirme konusunda size yol gösterecektir.

Refleksolojinin Kökenleri

Refleksoloji, masaj yoluyla ayaklardaki sinir uçlarının uyarılmasına dayanan bir alternatif tedavi yöntemidir. Refleksolojinin bebekler üzerinde oldukça etkili olmasının sebebi, bebeklerin yumuşak deri ve kemiklerden oluşan henüz gelişmemiş ayaklara sahip olmasıdır.

Akademik kurumlara göre refleksolojinin kökenleri M.Ö. 2300 yılına kadar uzanmaktadır. Minesota Üniversitesi’ne göre, bu uygulama herhangi bir hastalığı iyileştirmek için değil, diğer tedavilerle birlikte uygulandığında işe yarıyor. Öte yandan küçük sorunlardan kurtarabiliyor.

Alternatif tedavi uzmanlarına göre refleksoloji, “akut hastalıklar için doğal bir tedavi yöntemi olarak ve genel sağlığı korumak amacıyla kullanılabilir.”

bebekler için ayak refleksolojisi

Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

Bu yöntemin, en iyi sonuçları 0-2 yaş arası bebekler üzerinde verdiği belirtilse de, özellikle doğumu zor geçen bebekler için yararlı olduğunun altı çizilmektedir.

Bu yöntemi doğru bir şekilde uygulamanız için birkaç ipucu;

  • Hafif bir basınç uygulayın.
  • Bebeğiniz rahatsız olduğunda refleks bölgelerinin daha hassas olabileceğiniz unutmayın.
  • 10 dakikadan fazla uygulamayın.
  • Bebeğinizin uygulamaya verdiği tepkiyi takip edin, eğer rahatsız olmuş görünüyorsa uygulamayı bırakın.
  • Yatmadan önce ya da emzirirken uygulayın.
  • Bebeğinizin neyi sevdiğini keşfetmek için farklı masaj dokunuşları deneyin.

Refleksoloji konusunda edindiğiniz tecrübelerinizi sayfanın altındaki yorum bölümünden bizimle ve diğer annelerle paylaşabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda 1,5 aylık bir bebeğe refleksoloji uygulamasının nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir