Kapat

Bebeğinizin Ek Gıda Menüsünde Mutlaka Olması Gereken 5 Süper Gıda

bebekler için ek gıda listesi

Yetişkinler için nar ve hindistancevizi gibi gıdaların, olağanüstü faydaları nedeniyle “süper gıdalar” grubunda yer aldığı kabul edilmektedir. Ancak yetişkinler için süper gıda kabul edilen birçok gıda, bebekler için ek gıdalar listesinde yer almıyor. Fakat bebekler için de vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve fitokimyasallar açısından çok zengin süper gıdalar da var. Bebeğinizin ek gıda menüsünde mutlaka olması gereken bu gıdalardan bazılarını bir araya getirdik.

#1. Avokado

K, B6, C vitaminleri, folik asit ve lif açısından zengin bir kaynak olan avokado, potasyum açısından muzdan daha zengin ve en az muz kadar lezzetli ve bebeğiniz için tüketmesi kolay bir ek gıdadır. Ayrıca kalp sağlığı için önemli olan tekli doymamış yağ açısından çok zengindir. Sadece soyun, püre yapın ve bebeğinize yedirin.

Avokado

#2. Arpa

Birçok bebeğin ilk ek gıdaları arasında yer alan pirinç, tüketiciye ulaşmadan önce rafine edildiğinden ya da işlendiğinden lif kaybına uğrar. Gıdalardaki lifler sindirim sistemi sağlığı için oldukça önemlidir. Neden arpayı denemiyorsunuz? Mineraller, çözünür lifler ve çözünmeyen lifler açısından oldukça zengin olan arpa, bebeğinizin sindirim sistemi sağlığı için önemli bir rol oynayabilir. Su ile pişirin ve püre haline getirin, ya da arpayı toz haline getirin ve sıcak su ekleyerek bebeğinize yedirmeye hazır hale getirin.

Arpa

#3. Tatlı Patates

En besleyici sebzelerden biri olan tatlı patates A, C ve B6 vitaminlerinin yanı sıra antioksidan, lif, potasyum ve demir açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Fırında bütün halde pişirdikten sonra, kabuklarını soyun ve püre haline getirin.

Tatlı Patates

#4. Erik

ABD Tarım Bakanlığı yapılan bir çalışmada, çeşitli meyvelerin antioksidan oranlarını ölçülmüş ve en yüksek antioksidan oranına sahip meyvenin erik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca A, C ve B2 vitaminleri ile lif açısından iyi bir kaynaktır. Eriği de elma gibi püre haline getirerek tek başına ya da elma püresi ile birlikte bebeğinize yedirebilirsiniz.

Erik

#5. Otlar ve Baharatlar

Yemeklerinize lezzet katan taze otlar ve hafif baharatların, sağlığa faydaları da saymakla bitmez. Birçok yeşil yapraklı otta, koruyucu antioksidanlar ve fitokimyasal maddeler (bitkilerde bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren aktif kimyasal maddeler) yer alırken, bazı baharatlar ise anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bebeğinize yedirdiğiniz püreye kakule, zencefil, fesleğen veya nane eklemeyi deneyin. Bebeklerin tat alma duyularının bizimkinden daha duyarlı olduğunu unutmayın.

otlar ve baharatlar

Facebook Grubumuz: Bebek ve Çocuk Gelişimi Hakkında Altın Değerinde Bilgiler katılmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir