Kapat

Her gün Beyninize Yapabileceğiniz 10 İyilik

Zihin, gereksiz doldurulmaması gereken insanoğlu için değerli bir şeydir. Onunla ilgilenmelisiniz. İşte beyninize fayda sağlamak için her gün yapabileceğiniz 10 öneri için bir liste hazırladık…

1. Şekerleme yapın.

Vücudunuzu rahatlatır, beyin fonksiyonlarınızı geliştirir, hafızayı güçlendirir, ruh halinizi iyileştirir. Günlük hayatta ihtiyaç halinde 15 dakikalık bir şekerleme bile fark yaratacaktır. Öyleyse kestirin, tazelenin, beyninize yardım edin. Şekerleme beyin fonksiyonlarınızı arttırdığına göre neden hala uyanıksınız?

2. Yatmadan önce yaratıcı bir şeyler yapın.

Yorulduğunuz zaman beyniniz daha yaratıcı olabilir. Bu durumdan yararlanmalısınız! Yeni bir roman yazabilir, harika bir resme başlayabilir, işinize yarayacak yeni bir icat yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızın en üst seviyede olduğu yatmadan önceki dönemde harika sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu nedenle içinizdeki Picasso’yu uyandırın ve güzel bir şeyler yaratın. Uyurken elinizdeki fırçanın size bir faydası olmayacaktır.

3. Her seferinde bir göreve odaklanın.

Beyninizin çoklu görevler için tam anlamıyla başarılı olamayacağını biliyor muydunuz? Bir kerede bir göreve odaklanarak, beyinlerinizi maksimum kapasitede çalışacak hale getirebilir ve hayal ettiğinizden daha fazlasını başarabilirsiniz. İşlemi tamamlamanız ve yalnızca ona odaklanmanız gereken bir görev bulun. Televizyonu kapatın, telefonu bırakın ve odaklanın. Beyniniz size minnettar olacaktır.

4. Kardiyo ve egzersiz yapın.

Kardiyo

Kardiyo sonucunun daha sağlıklı, daha fit bir vücut anlamına geldiğini duymuşsunuzdur. Günde yapacağınız 30 dakikalık hareket sizi zinde yapar. Bunun için spor salonu üyeliğine veya herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Spor kıyafetlerinizi giyin ve mahallede sadece yürüyün. Yaratacağınız mucize beyninize fayda sağlayacaktır.

5. Yazın. Gerçek bir kağıt parçasına yazın.

Tabletleri, bilgisayarları, akıllı telefonları bir kenara bırakın, internetten uzak kalın, bir kağıt kalem alın. İçinizi kağıda dökün. Araştırmalar el yazısının, sizi daha zinde yapacağını kanıtlamıştır. Bizden size tavsiye, bir sonraki toplantınızda tablet yerine bir bloknot kullanmanız.

6. Her gün yeterli vitamini alın.

Otomobilinizin nasıl ki yağa, elektronik cihazlarınız pile ihtiyacı varsa beyinlerinizin de besin maddelerine ihtiyacı vardır. Dengeli beslenme ve yeterli vitamin alımı beyinlerinize yardımcı olacaktır. Tavsiye iyi bir kahvaltıdır, ancak takviye vitaminlerle de güne iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

7. Yeni bir dil öğrenin.

Yeni bir dil öğrenmek, beyninize fayda sağlayan en iyi yollardan biridir. Beyninizi öğrenmeye zorlar. Bir dil öğrenmek yalnızca hayatınızı zenginleştirmez aynı zamanda yeni kültürleri keşfetmenize yardımcı olur. Tabi ki beyniniz içinde büyük fayda sağlar. Şimdi bir kursa yazılmanın veya görsel eğitim programları sayesinde yeni bir dil için ilk adımı atmanın tam zamanı.

8. Arkadaşlarınızla kelime oyunları oynayın.

Scrabble

Dostlarınızla son derece popüler olan kelime oyunları oynayarak vakit geçirin. Araştırmalar scrabble gibi kelime oyunlarının IQ arttırıcı ve beyin gücünü pozitif yönde etkilediğini kanıtlamaktadır. Yoksa bir scrabble edinin, en uzun kelimeyi oluşturmaya çalışın.

9. Meditasyon yapın.

Meditasyon en eski, ancak en etkili gevşeme biçimlerinden biridir. Fakat bedeninize ve zihninize de yardımcı olur. Düzenli meditasyon aktiviteleri beynin her noktasına ulaşacak ve sizi gün boyu daha rahat hissettirecektir.

10. İyimser olun.

İyimser olun

İyimser olmak, hayattan zevk almanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda beyniniz içinde harikalar yaratır. Ne zaman olumlu düşünürseniz beyniniz bundan en büyük faydayı görmüş olacaktır. Bu yüzden hayata her zaman bardağın dolu tarafından bakarak yaşayın be beyninize yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir