Kapat

Bilgisayarınızın Hızlanmasını Sağlayacak 10 Basit Yol

bilgisayarı hızlandırmanın yolları

Yaşamımızın ayrılmaz parçalarından biri olan bilgisayarlar artık televizyon gibi her eve girmiş durumda. Bilgisayarı kısaca tanımlamak istersek; donanım ve yazılım olmak üzere iki ana bileşenden oluştuğunu görürüz. Donanım bilgisayarın fiziksel bölümü, yazılım ise bu donanımların içindeki programlar ve kılavuzlar topluluğudur. Bilgisayarımızın performansını elektronik sistemlerde ya da programlar üzerinde küçük ayarlamalar yaparak artırabiliriz. Kimse bilgisayarının yavaş çalışmasını istemez. Küçük bir işlem için uzun süre beklemek hepimizi sinirlendirir. Eğer bekleyecek sabrınız yoksa ve bilgisayarınızın eskisinden daha hızlı olmasını istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bilgisayarı hızlandırmanın basit yollarını okuyup uygulayama koyabilirsiniz.

1- Antivirüs Programı Kullanın

Bilgisayarınızı satın aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, kullanışlı bir antivirüs programı yüklemektir. Başlangıçta bilgisayarınız çok hızlı ve yüksek performansta çalışıyor olabilir. Ancak gün geçtikçe ve kullanımınız arttıkça bilgisayarınız yavaşlayacak ve performansı azalacaktır. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs hem dosyalarınıza zarar verir, hem de bilgisayarınızın hızını olumsuz yönde etkiler. Antivirüs programları bilgisayarınızı düzenli şekilde tarayarak zararlı yazılımları uzak tutar ve bu şekilde bilgisayarınızın yazılımı zarar görmemiş, bilgisayarınızda yavaşlamamış olur.

2- Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi bilgisayarımızda çalışan programların durumlarını, işlemcileri ve hizmetleri bize gösterir. Bilgisayarınızın performansını izlemek içinde görev yöneticisini kullanabilirsiniz. Yanıt vermeyen bir program da görev yöneticisi vasıtasıyla kapatılabilir. Bir ağa bağlıysanız, Görev Yöneticisi’ni kullanarak ağ durumunu ve ağınızın nasıl çalıştığını görüntüleyebilirsiniz. Görev yöneticisini aktif olarak kullanarak performansa katkıda bulunabilirsiniz.

3- Düzenli Disk Temizliği

Bilgisayarınızda bulunan ya da kendi yüklemiş olduğunuz disk temizleme araçları ile güvenli bir şekilde işinize yaramayan bilgisayarınızı yavaşlatabilecek gereksiz dosyaları silebilirsiniz. Geçici internet dosyaları, çöp kutusu, Windows artık dosyaları ve istenmeyen gereksiz programları da bu disk temizleme araçları vasıtasıyla kaldırabilirsiniz.

4- Uygulamaları Yönetin

Bilgisayarımızın ilk açtığımız andan çalışmaya başlamasına kadar geçen süre bazen uzayabiliyor. Bilgisayarımızı açtığımızda bazı uygulamalar kendi kendine çalışır. Bu uygulamalarda bazıları gereksiz olabilir. Gereksizce çalışan bir uygulama bilgisayarınıza fazladan yük getirecektir. Başlangıç uygulamalarını yönetebilir hangilerinin otomatik olarak çalışacağına siz karar verebilirsiniz. Yapacağınız bu işlem bilgisayarınızı bir hayli rahatlatacaktır.

5- Bilgisayarınızı ve Programları Düzgün Açın Kapatın

Bilgisayarınızın daha verimli ve uyumlu çalışması için uygulamaları yarıda durdurmamalı her hangi bir işlem yaparken uygulamaya son vermemelisiniz. Ayrıca bilgisayarınızı da düğmesinden kapatmamalı gerekli adımları izleyerek Windows’tan yazılımsal olarak kapatmalısınız.

6- Windows’u Güncelleyin

Düzenli olarak sürücüleri güncellemek ve yükseltmek bilgisayarınızın performansı için çok önemlidir. Eğer bilgisayarınızı satın aldığınızdan beri herhangi bir güncelleme yapmadıysanız bilgisayarınızın performansının beklentilerinizi karşılamaması doğaldır. Windows yazılım yükseltme sistemi otomatik olarak hızlandırır.

7- Daha İyi Performans İçin Ram Yükseltin

Yüksek bir performans için bilgisayarınızda yeterli bir RAM belleğine ihtiyacınız vardır. Bilgisayarınız istediğiniz kadar pahalı ve mükemmel olsun düşük bir RAM’e sahipse yavaş olması kaçınılmazdır. Ram bir depolama aygıtı ve bilgisayarın olmazsa olmaz bir parçasıdır.

8- İstenmeyen Yazılımları Kaldırın

Güvenli ve hızlı bir sisteme sahip olmak için güvenmediğiniz ya da istemediğiniz uygulamaları kaldırmalısınız. Kullanmadığınız yazılımları gereksiz yere bilgisayar da barındırmanız hızınızı yavaşlatacak ve bilgisayarınızı gereksizce yoracaktır. Denetim masasına girip uygulamaları kaldır bölümünden kullanmadığınız uygulamayı kaldırabilirsiniz.

9- Disk Birleştirme

Disk birleştirme, bilgisayarınızdaki parçalanmış dosyaları birleştirerek bilgisayarınızın daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

10- Önbellek Hafızasını Ayarlama

Hızı belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi de Önbellek kullanımıdır. Önbelleğin çalışma şekli ise işlenecek olan bilgiyi alınmak istendiğinde ilk defa buraya uğranmasıdır. Önbelleğin kullanım amacı işlenecek olan bilgi işlemeden önce buraya getirilerek bilgilerin işlenmeye hazır hale getirilmesidir. Yeni bir bilgisayar alırken yeterli bir önbelleğe sahip olmasına mutlaka özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.