Kapat

Bilgisayarınızdaki Toz ve Kirin Temizlenmesi İçin 6 Basit Yöntem

Toz, bilgisayar gibi tüm elektronik cihazlarınızın en büyük düşmanıdır. Ne kadar zor olursa olsun temiz tutmaya çabalıyoruz, ancak ne yaparsak yapalım havadaki tozun bilgisayarınıza yerleşmesine engel olamayabilirsiniz.

ViraListe olarak, her zaman elinizin altında bulunabilecek nesneler yardımıyla bilgisayarınızı kolayca toz ve kirden temizleme konusunda bazı ip uçlarını derledik. Umarız işinize yarar.

#1. Ekranı silin

Ekran temizliği

Bilgisayarınızın ekranındaki toz ve kiri temizlemek için yapılan en büyük yanlış, kağıt havlu kullanmaktır. Kağıttan kopan toz parçacıkları önce ekrana, oradan da klavyenizdeki tuşların arasına girer. Ayrıca, kağıt havlu ekrandaki küçük çiziklerinde nedenidir.

Monitörünüzü temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey bir adet mikrofiber bezdir. Bu kumaş türü, ekranda tüy bırakmaz ve aynı zamanda ekranı çizemeyecek kadarda yumuşaktır.

#2. Kirden arındırın

Kir temizliği

Alkol, amonyak veya aseton içeren ürünleri kullanmayın. Bu kimyasal sıvılar klavye tuşları üzerindeki boyaları çıkarabilir, yansıma önleyici özellikteki monitörlere zarar verebilir.
Evde kolayca hazırlayabileceğiniz temizlik sıvısıyla mükemmel sonucu yakalayabilirsiniz. Bunun için eşit oranda su ve sirkeyi karıştırmalısınız. Silmek için kullanacağınız beze bu sıvıdan hafifçe sıkmanız yeterli olacaktır.

#3. Çiziklerden kurtulun

Çizik temizliği

Çiziklerden kurtulmak için bir miktar diş macunu yeterli olacaktır. Diş macununun aşındırıcı, kısmen iri parçalı diş macunu kullanmak önerilmemektedir.

Diş macununu çiziklerin üzerine yumuşak bir bez yada kulak temizleme çubuğuyla uygulayın.

Kurumaya bırakın ve daha sonra hafif ıslak bir bezle silin.

#4. Tozu dışarı atın

Toz temizliği

Kir ve toz, saç kurutma makinesi yardımıyla klavyeden kolaylıkla çıkarılabilir. Ayrıca kasa içerisindeki tozdan da bu yöntemle kurtulabilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızı fişten çekin

Kasanın yan kapaklarını açın.

Kasa içine soğuk hava üfleterek tozlardan kurtulun.

#5. Ulaşılması zor yerlerden tozu çıkarın

İnce toz temizliği

Ulaşılması zor yerlerden tozu atmak için balon kullanabilirsiniz. Sistem içerisindeki radyatör ve fan gibi birimlerden tozu üfleyerek kurtarabilirsiniz.

Kasa temizliği

Elektrikli süpürge yardımıyla da bilgisayarınızdaki tozu mükemmel bir şekilde giderir. Klavyenizi, kasanızı ve hoparlörlerinizi bu yöntemle vakumlayabilirsiniz.

#6. Tuşların arasını temizleyin

Tuş temizliği

Klavye ve mouse’da bulunan tuşların arasını tuşlara zarar vermeden temizlemek için harika bir yol vardır.

Yumuşak bir beze sirke su karışımından bir miktar sıkın.

Sivri ve ince uçlu bir bıçak ve nemlendirdiğiniz bez yardımıyla tuş aralarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

“Bilgisayarınızdaki Toz ve Kirin Temizlenmesi İçin 6 Basit Yöntem” üzerine 4 yorum

  1. Yetişkin Sohbet says:
  2. kişisel gelişim eğitimleri says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir