Kapat

Bilim adamları, Su Altında Uzun süre Kalmayı Sağlayan “Aquaman Crystal”i Keşfettiler!

Çoğu insan derin denizlere dalma, su altına girme ve doğanın muhteşem oluşumlarını inceleme hayallerini kurmaktadır. Bununla birlikte, hemen hemen hepimiz ağır oksijen tankları ve dalış gereçlerini kullanabilecek kadar cesur değiliz. Neyse ki bir grup bilim adamı sayesinde dalış ekipmanları zorunluluk olmaktan çıkabilir.

Güney Danimarka üniversitesi ve Avustralya’daki Sydney üniversitesinde “Aquaman Crystal” adlı bir materyal keşfedildi. Bu malzeme bir odadaki oksijeni absorbe ederek yüksek miktarlarda saklayabilmektedir. Dalgıçlar için bunun anlamı, derin deniz keşiflerinde hantal oksijen tanklarına ihtiyaç olmayacağıdır.

Güney Danimarka üniversitesinden Profesör Christine McKenzie bir açıklamasında;

Dalgıç için, etrafındaki sudan oksijeni emip fazladan birkaç fazla nefes alabileceği bir malzemeyi keşfettiklerini belirtmiştir.

Bu sihirli madde, havadaki oksijeni çektiği gibi sudaki oksijeni de toplayabilir. Aquaman kristali, dalış dünyası için ilginç bir malzeme olacağa benziyor.

Bilim adamları, yüksek miktarlarda oksijeni toplayıp depolayabilen bir malzeme olan Aquaman  Kristal’i yarattı.

Aquaman Crystal

Testin başlarında olunmasına rağmen, Aquaman Kristal, hantal oksijen tanklarına olan ihtiyacın ortadan kalkabileceğini kanıtlamıştır.

Aquaman Crystal

İçerinde hapsolan oksijenin serbest kalabilmesi için, ısı veya düşük basınca ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Bilim adamları tarafından, kristalden oksijen salınmasını tetiklemek için ışık da kullanılabilir mi diye araştırmalar devam etmektedir.

Aquaman Crystal

Aquaman kristal yalnızca dalış alanında değil, aynı zamanda akciğer rahatsızlığı olan hastalar içinde umut verici olabilir. Bu hafif materyal sayesinde, nefes almak için oksijen tanklarıyla dolaşmak zorunda kalınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir