Kapat

Birbirinden Güzel Ama Servet Değerinde 19 Harika Kedi

Dünyada 250’den fazla kedi ırkı vardır. Tüysüz ve tüylü, şımarık ve samimi, hassas ve özgür gibi çeşitli özelliklerdeki ırklar. Ancak hepsinin ortak noktası olan bir şey var. O da inanılmaz derecede güzel oluşlarıdır.
Biz viraliste olarak en pahalı kedi türlerini araştırmaya karar verdik, ancak sonuçları görünce şaşırmadık desek yalan olur. Dünyadaki, kedi türlerinden en egzotik olanların fiyatlarını görmeye davet ediyoruz.

1. Norveç orman kedisi

Norveç orman kedisi

Bu kedinin ataları 2000 yıl öncesinde Vikingler tarafından yetiştirilmiştir. Güzel ve tüylü bu kedi türü harika bir avcıdır. Bir yavru kedinin fiyatı 600$ ile 3000$ arasında değişmektedir.

2. Himalaya kedisi

Himalaya kedisi

Pers kedisine çok benzemesine rağmen onu onu farklı kılan noktaları mavi gözler, yüz, ayaklar, kulaklar ve kuyruktaki koyu renktir. Himalaya kedileri 1950’de ilk kez ABD’de yetiştirilmiştir. Himalayalar, yumuşak huylu, hassas, itaatkar ve samimi kedilerdir. Bir yavru kedinin fiyatı 500$’dan 1500$’a kadar çıkabilmektedir.

3. İskoç kıvrımı

İskoç kıvrımı

İskoç kıvrımlarının en belirgin özelliği, diğer kedilerde olmayan şirin kulaklarıdır. Bu sıradışı özellik, genetik mutasyonun sonucudur. Bu kediler son derece akıllıdır. Kolayca kaynaşırlar ve her zaman oynamaya hazırdır. İskoç kıvrımlarının bir diğer belirgin özelliği ise, arka ayakları üzerinde durabiliyor olmalarıdır. Bu sayede etrafı çok rahat bir şekilde gözetleyebilmektedir. Bir yavru İskoç kıvrımının fiyatı 200$ ile 1500$ arasında değişmektedir.

4. Peterbald

Peterbald

Petersburg Sphynx olarak da bilinen peterbald, 1994 yılında Rusyada yetiştirilmiştir. Bu zarif kedilerin ince gövdeleri, uzatılmış başları ve geniş kulakları vardır. Vücutları tüysüz yada alacalı tüylü olabilir. Peterbald, sosyal açıdan hoşgörülü, yumuşak ve eğitilebilir türdür. Bu ufaklığın size maliyeti 400$ ile 1200$ arasında olacaktır.

5. Mısır mau

Mısır mau

Bu kedilerin görünüşü antik mısır döneminden buyana 3000 yıl boyunca çok az değişmiştir. Yalnızca benekli tüyleri değil, aynı zamanda benekli ciltleri de vardır. Eski mısır kedisinin sahibi olabilmek için 500$ ile 1500$ arasında bir parayı gözden çıkarmak gerekir.

6. Maine kanguru

Maine Kanguru

Bu tür en büyük kedi cinslerinden biridir. Ağırlıkları 5-15 kilogram aralığında, boyları ise yetişkin bir kedide 1.23 metreyi bulabilmektedir. Korkunç görünüşlerine rağmen sevimli, nazik ve eğlenceli hayvanlardır. Bu minik devin fiyatı 600$ ile 1500$ arasında değişmektedir.

7. LaPerm

LaPerm

1980’de ABD’de ortaya çıkan en sıradışı ırklardan bir tanesidir. Kıvırcık tüylerine ilaveten hipoalerjenik bir türdür. Bu sayede alerji sahibi aileler için mükemmel bir seçimdir. Bu türün bir yavrusuna 200$ ile 2000$ arasında bir fiyata sahip olabilirsiniz.

8. Rus mavisi

Rus mavisi

En popüler kısa tüylü kedi türlerinden birisidir. 1893 yılından itibaren Rusya dışında da bilinir hale gelmiştir. Bir inanışa göre bu tür, o eve şans getirmektedir. Bu şanslı cazibeyi 400$ ile 2000$ arasında bir fiyata satın alabilirisiniz.

9. Serengeti kedisi

Serengeti kedisi

Bu cins, 1994 yılında Kaliforniyada ortaya çıkmıştır. Olgunlaşmış bir serengetinin ağırlığı 8-12 kilogram aralığında değişmektedir. İyi gelişmiş bedenleri, büyük kulakları, lekeli gövdesi ve uzun bacakları en önemli özellikleridir. Bu kediyi 600$ ile 2000$ arasında bir fiyata alabilirsiniz.

10. Elf kedisi

Elf kedisi

Bu genç kedi türü, 2006 yılında ABD’de geliştirildi. Elfler inanılmaz derecede samimi, akıllı, yaramaz, iletişim kuran, meraklı ve özverili yaratıklardır. Bu benzersiz kediyi satın alabilmek için 2000$ gibi bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir.

11. Toyger

Toyger

Bu büyük kedi cinsi, gövde rengiyle bir kaplanı andırmaktadır. Bu tür insanlara, vahşi ortamdaki kaplanların korunması gerektiği fikrini vermektedir. 500$ dan 3000$ a kadar maliyeti bulunmaktadır.

12. Amerikan kıvrımı

Amerikan kıvrımı

Bu cins, 1981’de Kaliforniyada geliştirildi. Yeni doğan bir yavrunun yaşamının 10. Gününde erken saatlerden itibaren minik kulakları geriye doğru bükülmeye başlamaktadır. Bu özellik dünya çapında insana dokunmaktadır. Amerikan kıvrımına sahip olabilmek için 1000$ ile 3000$ aralığında bir bütçeye sahip olmak gerekmektedir.

13. Bengal kedisi

Bengal

Bu cins, bir asyalı leopar kuşağını bir ev kedisiyle çiftleştirerek geliştirildi. Bu kediler yüzmeyi severler. 8 kilogram gibi etkileyici boyutlarına rağmen, genellikle sahiplerinin omuzlarına tırmanırlar. Bu müthiş mini leoparın fiyatı 1000$ ile 40004 arasında değişmektedir.

14. Safari

Safari

Bu nadir cins, yerli ve Güney Amerikalı bir vahşi tür olan Geoffroy’un çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Irkın ilk temsilcileri 1970’lerde lösemiyi araştırmak için ABD’de geliştirmiştir. Olgun bir kedinin ağırlığı 11 kilogramdır. 4000$’dan 8000$’a kadar bir bütçeyle bu türün sahibi olabilirsiniz.

15. Khao Manee

Khao Manee

Eski Siam’da Khao Manee yalnızca kraliyet aileleriyle yaşıyordu ve şans, uzun ömür ve zenginlik sembolü olarak düşünülüyordu. Bu şanslı cazibe 7000$ dan 11000$ kadar çıkan fiyata sahiptir.

16. Chausie

Chausie

En nadir bulunan kedi ırklarından biridir. Bir yerli ve bir orman kedisinin çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir. Çok girişken hayvanlardır ve yalnızlık yaşamaları neredeyse imkansızdır. İnsan olsun, başka bir kedi olsun ya da bir köpek olsun hemen kaynaşır. Bir yavrunun fiyatı 8000$ dan 10000$ a kadar çıkabilmektedir.

17. Karkas

Karkas

Nesli tükenme tehlikesi yaşayan bir türdür. Birkaç yıl öncesine kadar yırtıcı hayvanlar kategorisinden özel ve pahalı hayvanlar kategorisine geçmiştir. 7000$ dan 10000$ a kadar çıkan fiyatları bu benzeşiz türün korunmasına yardımcı olabilir.

18. Savannah kedisi

Savannah

Bu cins, bir Afrikalı Serval ve bir ev kedisinin çiftleştirilmesi sonucu geliştirilmiştir. En büyük türlerden biridir. Olgun bir kedinin ağırlığı 15 kilogramı boyu ise 60 santimetreyi bulabilmektedir. Sezgileri güçlü, sakin huylu, meraklı ve oyun oynamayı seven bir türdür. Bu cinse sahip olabilmek için 4000$ ile 22000$ arasında bir parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

19. Ashera

Ashera

Ashera, dünyanın en egzotik ev kedisidir. Yerli bir kedi ile bir Asya leoparının çiftleştirilmesi sonucu geliştirilmiştir. Hala bu konuda tartışmalar olsa da, bu cins hipoalerjeniktir. Bu görkemli tür için 22000$ ile 100000$ arasında bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir.

Kaynak

“Birbirinden Güzel Ama Servet Değerinde 19 Harika Kedi” üzerine 2 yorum

  1. Birisi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir