Kapat

Boeing 747 Plajda Kalkışı İzleyenleri Pişman Ediyor!

Videoda izleyeceğiniz uçaktan biraz bahsederek yazımıza başlayalım istedik. Bu devin tipi Boeing 747-400. Havacılıkla ilgilenenler varsa bilir, pilotlar 744 diye adlandırırlar. Ses hızının altında yaklaşık olarak 0.85 mach (1040 km/sa) surate ulaşabilmektedir. 15.000 km menzile sahip bu devasa hava taşıtı tamı tamına 624 kişi kapasiteli, Jumbo jet kategorisinde yer almaktadır. Çift katlı bir yapıya sahip olması kolayca tanınabilmesi mümkün kılmaktadır. 747 serisinin en ekonomik ve en çok satan versiyonu olması 694 tane üretilmesine neden olmuştur. Hem yolcu hem de kargo taşımacılığında kullanılmaktadır. 2009 yılında üretimi durdurulmuş, yerini 747-800 serisine devretmiştir. Günümüzde uzun mesafe uçuşlarında halen yoğun olarak tercih edilen 747-400’ün en büyük kullanıcısı Britanya Havayollarıdır.

747 serisiyle hiç istenilmeyen kazalarda yaşanmıştır. Bunların en acısı, 1977 yılında sis nedeniyle iki 747 çarpışmış, havacılık tarihinin en çok can kaybının olduğu kazada 583 kişi hayatını kaybetmiştir.

Bu devden kısaca bahsettikten sonra, birazda aşağıdaki videodan bahsedelim. Hemen hemen herkes 747’nin heybetine bakınca az çok ne kadar güçlü olduğunu da tahmin edebiliyordur herhalde. Olay Karayiplerde, Prenses Juliana Uluslararası Havalimanında yaşanmıştır. Havalimanın en önemli özelliği neredeyse denize sıfır konumda olması. Sahilde bulunan insanlar hem uçak inişlerinde, hem de uçak kalkışlarında inanılmaz manzaralarla karşı karşıya kalmaktadır. Heyecan verici olduğu kadar yaşanan durumların korku verici olduğu da bir gerçektir. Sahilde güneşlenen turistlerin, uçağın kalkışı esnasında motorlar tam gaz konumundayken neler yaşadıklarını hep beraber izleyelim. Başlarına geleceği tahmin ediyor olsalar bile gerçekten neye uğradıklarını şaşırıyorlar.

Kaynak: http://viralmega.com/klm-747-extreme-jet-blast-blowing-people-away-maho-beach/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir