Kapat

Bu Hayvanlardan Kaçını Tanıyabileceksiniz?

Okapi

Bildiğimiz hayvanların hiç bilmediğimiz akrabaları ile tanışmaya hazır mısınız?

Bu hayvanların çoğu ya kısıtlı yaşam alanlarında az sayıda olmalarından ya gece ortaya çıkmalarından ya da çok çekingen olmalarından ötürü çok fazla tanınmazlar. Ancak gelişen teknoloji ve globalleşen dünya ile hiç bir şey gizli saklı kalamıyor.

Okapi

Okapi ilk görünüşte at yada zebra karışımı bir görünüme sahip olsa da, 20. yüzyılda bilim tarafından kabul edilen zürafa en yakın hayvan olarak tescillendirildiler. Okapilerin bu kadar az bilinmesinde ki sebeplerin başında sadece Kongo Demokratik Cumhuriyeti‘nde görülebilir olmalarından kaynaklanıyor.

Okapi

Cüce suaygırı (Pygmy Hippo)

Son dönemlerde bulunan Cüce suaygırı (Pygmy Hippo) , Hippopotamus’un ( SUAYGIRI) daha küçük ve daha keskin versiyonudur. Çoğunlukla karada kalıp küçük gruplarda ya da yalnız yaşıyorlar. Batı Afrika bataklıklarında ve sadece yağmur ormanlarında bulunurlar ve gece ortaya çıktıkları için gözlerden uzaktırlar.

Pygmy Hippo

Yerkurdu (Proteles)

Proteles veya Yerkurdu, aslında sırtlanın en yakın akrabalarındandır. Protelesler, yalnızca 10 kg’a kadar ağırlığa sahip olan sırtlanın çok daha küçük versiyonlarıdır. Ancak sırtlanlar gibi saldırgan ve ne bulurlarsa yiyen etçil hayvanlar değillerdir. Yalnızca böcekleri ve termitleri yerler. Yerkurtları Doğu ve Güney Afrika’da bulunur.

Proteles

Cüce Katil Balina (Pygmy Killer Whale)

1952 yılında bulunan Cüce katil balina’nın, daha büyük boy Orkalar gibi beyaz lekeleri yoktur. Kutup bölgesi hariç, dünyanın tüm okyanuslarında bulunurlar buna rağmen hakkında az bilgi olan ve seyrek görülen bir türdür. Katil balina ile bazı ortak özelliklerinden ötürü cüce katil balina adını almıştır ancak balina değil, yunustur ve katil balina ile fiziksel bir benzerliği yoktur.

Pygmy Killer Whale

İpeksi Karınca Yiyen (Silky Anteater )

Silky Anteater

İpeksi anteater, Orta ve Güney Amerika’daki dev karınca yiyenlerin en küçük ve en yakın akrabalarıdır. Sincapın boyutlarına benzer ve ağaçlar da yaşarlar. Nadiren görülen hayvanlardır ve geceleri çok aktiftirler. Meksika ve Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında bulunurlar.

Hyrax (Kırsıçanımsıgiller)

Hyrax

Kemirgenlerde göründüğü gibi Hyrax’ler, kobay fareleri gibi çok küçük boyuttadır. Ortadoğu ve Afrika’da bulunur ve bitkilerle beslenirler. Onlar, fillerin en yakın akrabalarındandır, başta keskin hafızalaır gibi çok benzer özelliklere sahiptirler. Kayaya ve ağaçlara düşmeden kolaylıkla tırmanmalarına yardımcı olan yapışkan ayak parmakları var.

Yengeç yiyen Rakun (Crab Eating Raccoon)

Crab Eating Raccoon

Yengeç yiyen rakunlar, Orta ve Güney Amerika’nın tropikal bataklıklarında bulunur. Yengeçleri ve onlara sunulan her şeyle beslenirler. Çoğunlukla suya yakın bölgelerde ve gece avlanırlar.

Yaguarundi (Jaguarundis)

Jaguarundis

Jaguarundis, Orta ve Güney Amerika, güney Amerika ve Meksika’da bulunur. Pumanın en yakındaki akrabalarıdır ve Puma cinslerine dahildirler. Balık, böcek, kuş ve kemirgenler ile beslenerek gece aktif yaşarlar.

“Bu Hayvanlardan Kaçını Tanıyabileceksiniz?” üzerine 3 yorum

  1. Aysun says:
  2. kekeke says:
    • ViraL says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir