Kapat

Tüm Buzullar Eridikten Sonra Dünya Nasıl Görünecek?

İnsanlar, iklim değişikliği ve gezegenimize geri getirilemez etkileri konusunda önceden uyarıldılar, şimdi uyarılıyorlar, gelecekte de uyarılmaya devam edilecekler. Dünyamız için son derece kötü sonuçları olacak küresel ısınma konusunda kimse gereken özeni göstermiyor, dünyamızın daha iyi hale gelmesine katkıda bulunacak tek bir şey bile yapmıyor. Küresel ısınmanın en büyük ve ciddi etkilerinden biri, büyük büyük şehirlerin haritalardan silinmeleri olacaktır.

National Geographic, kuzey ve güney kutuplarındaki buzulların erimesi durumunda, dünyanın nasıl görüneceğini simülasyonla bizlere gösterdi. Görsel olarak böyle bir durumda yeşil, kahverengi tonları görmeye devam edeceğiz, ancak mavi alanlar artacak, şehirleri su basacak ve büyük büyük şehirler ortadan kaybolacak. Tahminlere göre tüm buzulların erimesi sonucunda şuan ki deniz seviyesi yaklaşık olarak 70 metre yükselecek. Yanlış duymadınız 70 metre.

Örneğin kuzey Amerika’da, tüm Atlantik sahilindeki şehirler yok olacak. Güney Amerika da Buenos Aires, Uruguay kıyıları ve Paraguay’ın çoğu şehri artık haritada olmayacak. Afrika da çok fazla toprak kaybı olmayacak, ancak iklim değişikliği daha da yüksek sıcaklıklara neden olacak ve bu da Afrika kıtasının yaşanamayacak bir yer haline geleceği anlamını taşıyor.

Tüm buzullar eridikten sonra Avrupa’nın Londra ve Venedik şehirleri hafızalarda kalacak.

Avrupa

Florida haritadan silinecek.

Amerika

Avustralya’ya çöl iklimi hakim olacak.

Avustralya

Buenos Aires, Uruguay ve Paraguay’ın bir çok kenti haritadan silinecek.

Güney Amerika

Afrika çok daha sıcak olacak ve bir çok yeri yaşanamaz hale gelecek.

Afrika

Asya’nın çoğu yerini de su basacak.

Asya

Bütün buzullar eridikten sonra Antarktika böyle görünecek.

Antarktika

Business Insider, dünyanın tüm buzullarının erimesi durumunda yeni dünya haritasını, daha doğru bir deyimle su dünyasını keşfetmemizi sağlayacak bir video hazırladı.

Aşağıdaki yeni su dünyası videosuna göz atın.

Bilim adamları eninde sonunda buzulların eriyeceğini tahmin ediyor, ancak bunun önümüzdeki hafta yada yirmi yıl sonra olacağı anlamına gelmiyor. Binlerce binlerce yıl sonra gerçekleşebilecek bir durum, tabi ki çevremizi koruduğumuz sürece.
Gereksiz enerji tüketimi, çevre kirliliği, karbon salınımı gibi etkenler bu gezegenin sıcaklığını arttırmaya neden olacaktır. Bu da erimeye nedendir. Toplumların en kısa sürede bilinçlenmesi, çevre duyarlılığının arttırılması herkes için en iyi hareket olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir