Kapat

Cam Kırıklarını İnanılmaz Nesnelere Dönüştüren Dalgaların Oluşturduğu Şaşırtıcı Plaj

Dalgaların aşındırdığı cam parçaları

Glass Beach (Cam Plajı), Rusya’da uzun yıllar yürümenin dahi mümkün olmadığı bir yerdi. Bunun nedeni ise teknelerden ve gemilerden atılan şişelerin zamanla kırılarak plajı cam kırıklarıyla kaplamasıydı. Plaja eski şarap şişeleri, votka şişeleri ve bira şişeleri kırıkları ile dolup taştığı için bu isim verilmişti.

Dalgaların darbesine uzun süre maruz kalan keskin cam kırıklarının kenarları, zamanla aşınarak keskinliklerini yitirmeye başladı. Zaman içinde dalgalar bu camları mücevhere benzeyen pürüzsüz taşlara çevirdi. Şimdi Glass Beach, inanılmaz güzellikteki bu taşlar sayesinde en çok ziyaret edilen popüler yerlerden biri haline geldi.

Tabii bu olay bir gecede meydana gelmedi. Kırık camların böyle güzel bir manzaraya dönüşmesi on yıllar aldı. Eskiden yürümenin dahi mümkün olmadığı bu plaj, şu sıralar ziyaretçi akınına uğruyor ve her ziyaretçi beğendiği parçaları toplayıp yanında götürüyor.

Rusya’da Vladivostok yakınlarındaki Ussuri Körfezi’nde bulunan Glass Beach, uzaktan bakıldığında renkli deniz kabuklarıyla doluymuş gibi görünüyor.

Glass Beach

Glass Beach

Daha yakından baktığınızda ise renkli deniz kabuğuna benzeyen nesnelerin, aslında dalgaların zamanla aşındırarak mükemmel nesneler haline getirdiği cam parçaları olduğunu görüyorsunuz.

Dalgaların aşındırdığı cam parçaları

İşte bu güzel parçaların kapladığı plaj insanları akın akın kendine çekiyor.

pürüzsüz cam parçaları

Porselen parçaları bile zamanla aşınmış ve keskinliklerini yitirerek bu eşsiz plajı oluşturan renkli camlara uyum sağlamış.

kırık camlar ve porselen parçaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.