Kapat

Sağlık Deposu Cevizin Bilinmeyen 10 Faydası

cevizin faydaları

Beyne benzeyen şekliyle son derece ilginç bir yapıya sahip olan ceviz, sağlık açısından da oldukça faydalı bir besindir. Her şey gibi fazlası zarar besinlerden bir tanesidir. Günde 4-5 adet ceviz, sağlık için çok faydalıdır. Biz de bu yazımızda birçok faydalı besin içeren cevizin 10 faydasını listeledik. Fiyat olarak pahalı gıdalardan bir tanesi olsa da, düzenli tüketmekte fayda var.

Her gün ceviz yemenin faydaları

Cevizin Sağlığa Faydaları

1. Omega-3

Cevizde bulunan yüksek miktardaki omega-3 kalp hastalıklarından diyabete, inmeden yüksek kan basıncını ve depresyonu düşürmeye kadar bir çok konuda yardımcı olmaktadır. Ayrıca düzenli ve yeterli miktarda tüketilen ceviz, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve kalp ritminin düzenli olmasına yardımcı oluyor.

2. Kanser

Cevizde bulunan fitosteroller prostat, göğüs ve kalın bağırsak kanserlerinden korunma için bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor ve dolayısıyla vücuda son derece yüksek fayda sağlıyor.

3. Damar Tıkanıklığı

Ceviz, damarlarda kan pıhtılaşmasını önleyen kan türünün üretimine yardımcı oluyor. Ayrıca iyi kolesterolün artmasına yardımcı olarak damar tıkanıklığını önlüyor.

4. Kan Dolaşımı

Cevizde bulunan I-arginin, damarların iç yüzeylerinin olabildiğince pürüzsüz olmasına yardımcı oluyor. Bu da, damarlarda kan dolaşımının en verimli şekilde olmasına yardımcı oluyor.

5. Beyin

Bir çok Asya ülkesinde ceviz halen beyin gıdası olarak kabul edilmekte, özellikle sınav dönemlerinde öğrencilerin yüksek not almaları için ceviz tüketmeleri gerektiğine inanılmaktadır. Şekil olarak da beyne benzeyen ceviz, kavrama ve çabuk anlama konusunda son derece yararlı bir gıdadır.

6. Çocuklarda Beyin Gelişimi

Özellikle çocuklar için Omega-3 yağ oranın düşük olması yüksek hiperaktiflik, öğrenme ve davranış bozuklukları, uyku düzensizlikleri gibi çeşitli sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Omega-3 bakımından son derece zengin olan ceviz, çocuklar için çok önemli bir gıdadır.

7. Safra Taşı

Cevizin içeriğinde bulunan faydalı yağ, magnezyum ve fitosteroller sayesinde safra taşı oluşumu önlenmiş olur.

8. Uyku Bozuklukları

Cevizde bulunan melatonin, insan vücudu için hemen kullanıma hazır haldedir ve beyin bu durumu hemen algılar ve vücuda kullandırır. Özellikle gece geç saatlere kadar çalışanlarda oluşabilecek uyku bozukluklarına karşı son derece yararlıdır.

9. Antioksidan

Antioksidan kaynağı olan cevizin, sinir sistemi için son derece zararlı olan Parkinson ve Alzheimer’in gelişimini yavaşlatabildiği kanıtlanmıştır.

10. Cilt

E Vitamini açısından zengin olan doğal nem kaynağı olan ceviz, kuru ciltlerin nemlenmesi için çok faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir