Kapat

Çikolatanın Sağlık Açısından Bilinmeyen 10 Faydası

Çikolatanın Faydaları

Çikolata tadıyla, kokusuyla, görüntüsüyle neredeyse hepimizin vazgeçilmez tatlılarındandır. Çikolata yediğimizde beynimiz “endorfin” adı verilen mutluluk hormonu salgılar. Ağzımızda erirken bıraktığı tadı ise tarif etmek mümkün değildir :). Konu başlığımız olan çikolatanın faydaları kısmına gelecek olursak; ilk akla gelenler arasında kansere karşı koruyucu olması, kalp, cilt, damar sağlığını koruması olarak sayabiliriz. Çikolata tarihsel olarak M.Ö. 1000 yıllarında ilk olarak Amerika kıtasında kakao çekirdeklerinin öğütülmesiyle ortaya çıkmıştır. Öğütülen bu çekirdekler enerji içeceği olarak kullanılmıştır. Daha sonra M.S. 1500’lerde Avrupa’ya yayılmıştır. 800 yıllık bir süreç sonucunda da bugünkü halini almıştır. Çikolatanın faydaları konusu, İngiliz Mirror gazetesi tarafından detaylı olarak ele alınmıştır. Şimdi bu konuyu sizlerle paylaşacağız…

Çikolatanın sağlığa faydaları

Çikolatanın Sağlığa Faydaları

#1- Sahip olduğu antioksidanlar sayesinde kanserle mücadele de faydalıdır. Antioksidan kaynağı olarak bilinen yeşil çaya oranla 3 kat daha etkilidir.

#2- Ciddi anlam da kalsiyum içerdiğinden kemikler için faydalıdır.

#3- Floroid açısından zengindir. Bu da dişler için çok faydalı bir durumdur.

#4- Potasyum içerdiği için stresle mücadele de faydalıdır.

#5- Çikolata aynı zaman da bakır açısından da zengin bir besin maddesidir. Bakır vücuttaki demir oranını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Bu da dokulara, damarlara ve cilde fayda sağlamaktadır.

#6- Uzmanlar tarafından, kanda pıhtılaşmayı önlemek için her gün az miktarda çikolata yenilmesi tavsiye edilmektedir. Bu şekil de ani kalp krizlerinin önüne geçilebileceği savunulmaktadır.

#7- Vücuda enerji sağlaması açısından önemli değere sahiptir. Diğer tatlılar da olduğu gibi kan şekerinin ani artışına neden olmamaktadır.

#8- Kahveye oranla daha yararlı diyebiliriz, çünkü kafein oranı daha düşüktür.

#9- Özellikle sütlü çikolata, protein, kalsiyum ve fosfat açısından zengin olduğu için diş minelerine çok faydalıdır.

#10- İçerdiği demir, çinko bağışıklık ve üreme sistemleri için faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir