Kapat

Çilek Yemek İçin 10 Mükemmel Neden

Çileğin sağlığa faydaları

Çilek sadece lezzeti ile değil içeriğindeki temel besin maddeleri nedeniyle de vücudumuza inanılmaz derecede yararlıdır. Dağ çilekleri Roma döneminden beri biliniyor olsa da, ilk bahçe çilekleri 18. yy’ın sonlarında Fransa’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Çilek tohumları doymamış yağ asitleri içerdiğinden kolesterol ve sodyum açısından çok düşük değerlere sahiptir. B1, B2, B3, B6, A, K ve E vitamini açısından zengin olan çileği reçellerinizde, meyve sularınızda, salatalarınızda, dondurmalarınızda, çikolata ve milkshakelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte size beslenme listenize çileği eklemeniz için 10 sağlıklı neden.

1- Kalp Hastalıklarını Önler

Çilek gibi antioksidan kaynağı bir besin, içeriğindeki flavonoidler sayesinde damarları tıkayan kötü kolestrolün birikmesini önler. Ayrıca çilek kalp için iltihaplanma karşıtı özelliğe sahiptir. Bu saydıklarımız daha fazla çilek yemeniz için en iyi nedenlerden bazıları.

2- Hafızayı Geliştirir

Eğer hafızanızı güçlendirmek, geliştirmek için çalışıyorsanız, günlük beslenme listenize hemen çileği eklemelisiniz. İçeriğindeki flavonoidler sayesinde beyine giden sinyal yollarının uyarılmasını ve dolayısıyla hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Yapılan nörolojik bir araştırmaya göre, haftada 2 porsiyondan fazla çilek tüketen yaşlı kadınlarda hafıza kaybında düşüş sağlandığı tespit edilmiştir.

3- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini açısından zengin olan çilek, bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde ve enfeksiyonlardan korunmanızda ciddi öneme sahiptir. Yaklaşık 1 bardak kadar çilek, günlük C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

4- Diyabet ve Kabızlığı Önler

Eğer kabızlık sorununuz varsa, yüksek lifli besinleri tüketerek bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz. Çilek yüksek lif oranı ve kan şekerini düzenleyici özelliği ile kabızlığa ve şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Çilek düşük glisemik indekse sahip bir meyve olduğu için güvenle tüketilebilir bir meyvedir.

5- Cildi güzelleştirir

Çilek içeriğindeki antioksidanlar ve C vitamini sayesinde yaşlanma sürecini yavaşlatan ve çok daha uzun süre sağlıklı ve kırışıksız bir cilt için mucizevi bir meyvedir. Çilek aynı zamanda sahip olduğu salisilik asit sayesinde müthiş bir sivilce savaşçısı meyvedir.

6- Kanseri Önler

Çileğin antioksidan kaynağı olduğunu belirtmiştik. Bu antioksidanlar kanserin önlenmesi konusunda yardımcı besin durumundadır. Çilek kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen zeathanacins ve lutein gibi antioksidanlar açısından son derece zengindir. Ayrıca yüksek C vitamini içeriği bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, dolayısıyla kanser hücreleriyle mücadelede vücuda yardımcıdır.

7- Kemikleri Güçlendirir

Güçlü kemikler için çilek tüketmek en faydalı işlerden bir tanesidir. Çilek kemikler için faydalı olan potasyum ve mangan açısından zengindir. Bu nedenle çocuklar için çilek son derece önemli bir besin kaynağıdır.

8- Kilo Vermede Yardımcı Olur

Kalori açısından düşük değerlere sahip çilek, lifi bir meyve olduğu için düşük kalori ile hızlı bir tokluk hissi verir. Ayrıca tekrar belirtmek gerekirse yüksek C vitamini sayesinde, metabolizmanın hızlanmasına ve kolay yağ yakılmasına yardımcı olmaktadır.

9- Saç Dökülmesini Önler

Çilek içeriğindeki folik asit, B5 ve B6 vitaminleri sayesinde saçların incelmesini ve dökülmesinin önlenmesine yardımcı bir besindir. Ayrıca magnezyum ve bakır gibi mineralleri de içeren çilek, kepeğin önlenmesinde etkilidir.

10- Hamileler İçin İdealdir

Çilek içeriğindeki yüksek folat nedeniyle, bebeğin beyin, omurilik ve kafatası gelişiminde etkili bir meyvedir. Doğum kusurlarının önlenmesi konusunda içeriğindeki folik asit sayesinde faydalıdır. Eğer hamile iseniz, çileği beslenme listenize ekleme konusunda acele edin. Bebeğiniz ileride bu nedenle size teşekkür edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir