Kapat

Cilt Sağlığını Tehdit Eden 7 Etken

cilt sagligi

Cilt sağlığı, herkesin yeterli seviyede, bazı insanların ise çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir husustur. Aşırı hassas ciltlere sahip kişiler, özellikle güneşten kendilerini korumalı ve cilt bakımlarına önem vermelidir. Ancak cilt sağlığını tehdit eden tek etken güneş değildir. Hava kirliliği, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler de cildin erken yaşlanmasına ve hatta bazı önemli rahatsızlıklara yol açabilirler. Bu yazımızda cilt sağlığını tehdit eden tüm etkenleri ve nelere sebep olabileceklerine yer verdik.

Cilt Sağlığını Tehdit Eden Etkenler

1. Kirli Hava

Organizma, vitaminleri oluşturabilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla cilt, bulutlu yarı karanlık kış günlerinde bu sağlıklı gün ışığından yoksun kalır. Ayrıca oksijeni azalmış kirli hava, cildin gözeneklerinden girerek solunum yapmasını önler.

2. Kar Güneşi

Kar, güneş ışığını zararlı UV ışınlarının etkisini güçlendirerek yansıtır. Böylece kardan yansıyan parlak ışığın gözlere zararlı kamaştırıcı etkisinin yanı sıra, cilt üzerinde de güneş yanığı oluşturan etkileri olur.

3. Alkol

Deri; tıpkı karaciğer, böbrekler ve bağırsak gibi, alkolün ayrıştırıldığı zehir arıtma organizmalarından biridir. Bu nedenle aşın alkol tüketimi halinde cilt hücreleri; alkolün etkisiyle zayıflar ve aşınır.

4. Doğum Kontrol Hapları

Eğer kullanılan doğum kontrol hapının hormon oranı kullanıcının hormon dengesine uymazsa (çok fazla gestagen, çok az östrojen gibi), giderek cilt kurur ve pürüzlü bir hal alır. Yani kişinin hormon yapısına uymayan doğum kontrol hapları ciltte kuruluk ve pütürlü dokular yaratabilir.

5. İs, duman

Solunan havadaki is ve dumanla birlikte; öteki zehirli gazların (özellikle kükürdioksit) küçük partikülleri, cildin gözeneklerinden girer ve hücrelere yerleşerek zarar verir. 

6. Fazla şeker

Çok masum görünse de şeker zararlılar sınıfındandır. Çünkü şeker; vücudun ihtiyacı olan vitaminleri, mineralleri ve elementleri adeta hırsızlama şeklinde kendine alır. Böylece cildin beslenmesi yetersizleşir ve sivilcelenme baş gösterir.

7. Albümin

Fazla et yendiği takdirde, içindeki albüminin etkisiyle vücudun asiditesi artar ki bu da aslında bazik olan vücut ortamına aykırı bir durumdur. Bu durumda hücreler daha yavaş çoğalır ve daha yavaş yenilenir.

“Cilt Sağlığını Tehdit Eden 7 Etken” üzerine 1 yorum

  1. dini içerik sitesi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir