Kapat

Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Çocuk kitap

Çocuğunuza Kitap Okutmanın Yolları

Geleceğimizi şekillendirmenin yolu çocuklarımızdan dolayısıyla da onların eğitiminde geçer. Eğitim denildiğinde de bir çok uzmanın hem fikir olduğu konuların başında çocukların kitap okumaya yöneltilmesi ve kitap okuması gelir. Zira kitaplar sayesinde kapsamlı düşünce yeteneği, düşünme yeteneği, yorum yapma gücü bununla birlikte hızlı okuma ve hızlı anlam yeteneği hızla gelişir. Kitap okuyan çocukların  matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi derslerde çok daha başarılı oldukları da aşikardır. Zira kitap okuyan bireyler de  sözcük kapasitesi artar, yaşama dair bilgi ve kültür kazanılır, düşünmeye vaktiniz vardır. Ayrıca kitaplar, hayat deneyimlerinin ve duyguların anlatıldığı eserlerdir. Onlar sayesinde hiç bilmediğimiz ülkelere gider, dünya üzerinde yaşayan insanların yaşam tarzlarından, karakterlerine kadar hiç yaşamadığımız zamanlarda vakit geçirir ve öğreniriz. Hayata dair her duyguyu ve yaşanmış tecrübeleri, hatta yaşanmamış olayları bile farklı bakış açılarından anlamaya çalışırız. Kendinizi iyi ifade edebilmek, sorunları tartışabilmek, insanları analiz edebilmek kitap okuma alışkanlığı ile gelişir. Tüm bunların yanı sıra gelişen kelime dağarcığı, etkili bir konuşma yeteneğine döner. Zengin kelime dağarcığı, kavramlar ile düşünme yetisini beraberinde getirir.

Çocuk kitap

Çocuk kitap

Kitap okumak bu kadar önemliyken çocuğumuza kitap alışkanlığı nasıl kazandırabiliriz sorusunun cevabı için yazımıza göz atmanızı öneririz.Öncelikle çocuklara doğru yaklaşım önemlidir. Sabırlı bir şekilde onlara değer verdiğinizi hissettirerek onlar ile göz temasında ve boy seviyelerine inerek konuşun. Sadece ona zaman ayırıp kaliteli zaman kavramıyla yaklaşın, onlara sarılın sevginizi hissettirin. Tüm bunlarla beraber çocuğunuz için kitap seçerken, size heyecan veren ve sürükleyici konuları ya da onların ilgi alanlarına yönelik kitaplar ile ilk adımları atın.

  1. Çocukların en kolay öğrenme yolu gördükleri şeyleri ve çevresinde olanları yapmadan geçer. Bu nedenle öncelikle sizinde kitap okumanız gerekecektir.
  2. Çocuklarla inatlaşmadan hareket edilmeli ve teşvik edici olunmalıdır.
  3. Sevdiği bir yayın ve dergiye üye olunmasıyla onun adına gelecek bir postanın dolayısıyla birey olduğunu hissetmesini de sağlayarak bu konuda ki isteğini arttırabilirsiniz.
  4. Çocuklar sürekli ilginin üzerinde olmasını severler bu yüzden onların size kitap okumasını ya da okuduğu kitapla ilgili sorular sorarak onlara bu fırsatı verebilirsiniz.
  5. Beraber kitapçıya giderek kendi kitabını seçme fırsatı verin. Sizin içinde kitap seçmesinde yardımcı olmasını isteyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir