Kapat

Çocuğunuz ve Sizin İçin Fiziksel Aktivitenin 10 Faydası

çocuk için fiziksel aktiviteler

Fiziksel olarak aktif olmanın tek yolu saatlerce spor salonunda vakit geçirmek değildir. Günlük hayatta evde yapacağınız aktivitelerle de sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmeniz mümkün. Çocuğunuzla birlikte evde oynadığınız oyunlar, birlikte markete yürümek ya da bahçenizde onunla birlikte top oynamanız bile zinde ve sağlıklı olmanızı sağlar.

Çocuğunuzla yaptığınız aktiviteler,  fiziksel olarak istediğiniz vücuda sahip olmanızı sağlayarak sizi daha iyi hissettirecek ve daha sağlıklı kılacaktır. Çocuğunuz fiziksel aktivitelere ne kadar erken başlarsa, o kadar çok hastalığa yakalanma riski azalacaktır.

Fiziksel aktivitelerin size ve çocuğunuza sunduğu 10 fayda;

#1. Kalbi güçlendirir.

Vücudumuzun en önemli kası olan kalp yaptığınız aktiviteler sayesinde güçlenecek ve diğer kaslarınız gibi kalbinizin de performansı artacaktır.

Kalp yapılan egzersizlerle daha kuvvetli ve verimli bir hal alır. Erken çocukluk döneminde yapılan aktiviteler kalp kasının güçlenmesini sağlayarak kalp rahatsızlıklarından meydana gelen hastalıkların önüne geçer.

#2. Kalp krizi ve inme riskini önler.

Egzersiz, kişinin kanındaki zararlı kolesterol ve yağ miktarını azaltır. Erken yaşlarda yapılan egzersizlerle kan damarlarının duvarlarının esnekliği artırılır ve kan basıncının düşmesini sağlar. Çocuğunuzla birlikte yaptığınız aktiviteler sonucunda damarlarınız temizlenerek kalp krizi ve inme riski azalır.

#3. Akciğerleri güçlendirir.

Birlikte eğlenerek oynadığınız bir oyun sayesinde sizin ve çocuğunuzun akciğer kapasitesi artacak ve havanın vücuda girip çıkması kolaylaşacaktır. Sonuç olarak, vücuda daha fazla oksijen girmesiyle birlikte karbondioksit ve diğer atık gazlar kolaylıkla atılacaktır. Düzenli yapılan aktiviteler ilerleyen yaşla birlikte oluşan oksijen alımındaki düşüşü önlemeye yardımcı olur.

#4. Kan şekeri seviyelerini kontrol eder.

Çocuğunuzla birlikte yaptığınız aktiviteler sonucunda, şekerin kan dolaşımından daha fazla glikoz alıp enerji için kullanmasını tetikleyerek şekerin kanda toplanmasını önler. Bu, kişinin şeker hastalığı geliştirme riskini azaltabilir. Böylelikle hem siz hem de çocuğunuz şeker hastalığına yakalanma riskini en alt düzeye indirebilirsiniz.

#5. Kilo kontrolünü sağlar.

Vücutta kullanılmayan kalori yağ olarak birikir. Fiziksel olarak aktif olan bireyler, yağ tüketir ve kilo almazlar. Yapılan aktiviteler kalorinin enerji olarak kullanılmasını sağlayarak sizin ve çocuğunuzun kilo almasını önler. Kilo kontrolü sağlamış bir kişi de birçok hastalığın önüne geçmiş demektir.

#6. Kemikleri güçlendirir.

Gün içinde yapılan basit aktiviteler sayesinde çocuğunuzun kemik gücü de giderek artar. Güçlenen bu kemikler ileriki yaşlarda meydana gelebilecek olan, kemiklerin yoğunluğunu kaybedip zayıflattığı ve kırılgan hale geldiği bir durum olan osteoporozun önlenmesinde etkilidir.

#7. Kanseri önlemeye yardımcı olur.

Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin kansere yakalanma riski düşüktür. Çocuğunuzla yaptığınız aktiviteler ikinizi de kanserden uzaklaştırır.

#8. Kan basıncını düzenler.

Günlük yaşamda aktif olan bir kişinin stres seviyelerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan fiziksel aktiviteler sonunda vücudunuzdaki stres seviyeleri azalacağı için kan basıncı düzenlenecek ve kalp hastalığı riskiniz azalacaktır.

#9. Enerji düzeyinizi geliştirir.

Gün içinde yapılan fiziksel aktiviteler sizi ve çocuğunuzu daha enerjik hissettirir, gün boyunca yorulma olasılığınızı azaltır.

#10. Duygusal refahı artırır.

Yapılan araştırmalar sakinliğin ve iyi hissetmenin bir yolunun da fiziksel aktivitelerden geçtiğini ispatlamıştır. Çocuğunuzla birlikte yaptığınız aktiviteler, refah duygunuzu artıracak ve zihinsel depresyon duygusunun azalması ile daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir