Kapat

Depresyon Tedavisi İçin Kullanabileceğiniz 4 Temel Yağ

Ylang-Ylang flower on tree, for the manufacture of essential oil

Depresyon İçin Bitkisel Çözümler

Çağımızın sağlık sorunu haline gelen depresyon inanılmaz derecede yaygındır. Yorgunluk  hüzün, huysuzluk, düşük cinsel dürtü, düşük benlik saygısı, iştahsızlık, zor günlerin asla bitmeyecek hissi ve sosyal davetleri asla kabul etmeme gibi depresyon belirtilerini gösterebilecek bir çok davranış vardır. Neyse ki, depresyon için doğal çareler ve alternatif çözüm yolları mevcut. Aşağıda, depresyon tedavisi için kullanılabilecek en iyi dört temel yağ hakkında bilgiler derlenmiştir.

Depresyon İçin Uçucu Yağlar

Klinik çalışmalarda uçucu yağların ruh halini yükselttiği ispatlanmıştır. Esansiyel yağların nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz. Kokular doğrudan beyne taşındığından, duygusal tetikleyiciler olarak kullanılırlar. Limbik sistem keyfi, ağrı, tehlike veya güvenlik kayıt duyu uyarıcılar, değerlendirir. Bu daha sonra korku, öfke, depresyon ve cazibe duyguları içerebilen duygusal tepkiyi yaratır ve sonuç olarak yönlendirir.

Temel duygularımız ve hormonal denge en temel kokulara tepki vermektedir. Bu, günlük yaşamımızda kokuların çok güçlü olmasını sağlar. Çünkü bunlar bellek yoluyla duygunun doğrudan hissedilmesini sağlar. Bu yüzden depresyon ve kaygı ile savaşabilirler. İşte, depresyon için uçucu yağlar için en önde tavsiye edilenleri:

#1. Bergamot

 

Bergamot yağı harika bir antidepresandır, çünkü çok uyarıcıdır. Bergamot, kan dolaşımını iyileştirerek bir sevinç, tazelik ve enerji hissi yaratabilir.

#2. Lavanta

Lavanta yağı ortamı yumuşatır, sakin ve dinginlik sağlar. Dolayısıyla geçmişten günümüze uzun süre savaş depresyonuna yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 

#3.  Roma Papatya

Papatya, stresle mücadele ve gevşeme teşvik için en iyi şifalı otlardan biridir. Bu nedenle çay, tentür veya uçucu yağ formunda mumlarda ki ve diğer aroma terapi ürünlerindeki papatyayı popüler bir bileşen olarak görürüz. Papatya , depresyona yardımcı olmak için dinlendirici nitelikler sunarak duygularınıza yarar.

#4. Ylang Ylang

Ylang-Ylang flower on tree, for the manufacture of essential oil

Ylang ylang’ın komik bir adı olabilir, ancak depresyonu ve olumsuz duyguları depresyondan kurtarmak için inanılmaz faydalar vardır. Ylang’ı teneffüs etme, ruh haliniz üzerinde ani ve olumlu etkilere neden olabilir ve depresyon için hafif, çare olarak etkiler gösterebilir. Araştırmalar YLANG YLANG ın, öfke, düşük benlik saygısı ve hatta kıskançlık gibi olumsuz duyguları serbest bırakmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ylang ylang hafif sakinleştirici etkileri nedeniyle rahatlamanıza yardımcı olur. Stres tepkilerini azaltabilir. Güven, ruh hali ve kendini sevme gibi hisleri canlandırır.

Depresyon için Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Depresyon için uçucu yağları kullanmanın çeşitli yolları vardır. Öncelikle uykuyu geliştirirken stresin hafifletilmesi için, gece yatarken bir difüzör koyun ve gece uyurken yağları dağıtın. Ayrıca, kulaklarınızın arkasında, boynun arkasında, karın ve ayaklarınızın altındaki topikal ovuştura bilirsiniz. Doğru yağlar, ister tam bir vücut masajına ile isterse kendi kendine masaj teknikleri kullanılsın mükemmel bir masaj yağı oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir