Kapat

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir? (10 Mükemmel İpucu)

Kaliteli ve şık ayakkabı seçme yeteneği gerçek bir sanatsal yetenekle karşılaştırılabilir. Bir mağazaya doğru yöneldiyseniz ve yalnızca görünümlerine göre ayakkabı satın almaktan kaçınan bir iradeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.
Bizde ViraListe olarak yeni bir ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları sizlerle paylaşmak istedik.

ayakkabı seçerken nelere dikkat edilir

Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta

1. Parmak kısmının ve topuk kısmının şekillerinin korunduğundan emin olun

Özellikle bu bölgelerden sıkıyorsa, kalıcı deformasyonlara neden olabilir. Topuk sert olmalıdır, yumuşak bir topuk hızlıca sarkabilir, bu da yürürken size çok fazla rahatsızlık verebilir.

2. Büyük ayağınıza göre yeni ayakkabılarınızın numarasını seçin

İster inanın ister inanmayın, bir çok insanın bir ayağı diğerinden biraz daha büyüktür. Bu nedenle farklı boyutlarda birkaç çift denemelisiniz ve her iki ayağınızın da rahat hissetmelisiniz.

3. Yeni ayakkabı seçiminde denge konusuna önem verin

Yüksek topuklu ayakkabılar deniyorsanız, orta kısmına biraz baskı uygulayın. Bazı durumlarda, bu topuk kısmının geri kaymasına neden olabilir. Bu endişeli bir yürüyüşe ve denge kaybına neden olabilir. Hatta her hangi bir kayma ve düşme nedeniyle kalıcı bilek sakatlıklarıyla sonuçlanacak istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sağlamlık

4. Taban esnekliğine dikkat etmelisiniz

Ayakkabıyı seçerken esnekliği de son derece önemlidir. Bu kontrol için ayakkabı arka ve ön kısımlarından tutarak kıvırmayı deneyebilirsiniz. Yeterince esnek olmayan bir taban, ayak eklemlerinizin normal şekilde hareket etmesini önler. Bu yürüyüş bozukluklarına, yorgunluğa ve vücudun enerjisini hızlı tüketmesine neden olur.

5. Ayağınızı sıkan ayakkabıları satın almamalısınız

Böyle bir yanlış tercih, kan dolaşımı ve kas fonksiyonlarının işlemesiyle alakalı sorunlara neden olabilir. Dahası, bu tür ayakkabılar kısa sürede ve özellikle yanlardan deforme olacaktır. Böyle durumlardan kaçınmak için ayakkabı seçimlerinde yanlardan ayağınızı sıkmamasına özen gösterin.

6. Yeni ayakkabı alışverişlerini öğleden sonra yapın

Günün sonuna doğru ayaklar hafif şişer. Bu sabah sizi mükemmel şekilde donatan bir çift ayakkabının akşam saatlerinde rahatsızlık verecek şekilde sıkabileceği anlamına gelir. Bu sıkıntıyla karşılaşmamak için öğleden sonra ayakkabı alışverişi yapmalısınız.

Doğru saat

7. Yeni ayakkabınızı seçmeden elle mutlaka içini kontrol edin

İç kısımdaki dikiş hatalarını elle kontrol etmelisiniz. Tabanın yumuşak olduğunu ve kolayca çıkarılabilir olduğunu görmelisiniz.

8. Yeni ayakkabınızı düz ve sert bir zeminde birkaç adım atarak denemelisiniz

Yumuşak halılar, herhangi bir ayakkabıyı olduğundan daha rahat hissettirir. Daha iyi fikir edinmek için, halıdan ziyade sert bir zeminde deneme yapmalısınız.

Topuk yüksekliği

9. Yüksek topuklu seçiminde maksimum yükseklik 9,5 cm olmalıdır

Taban kısmıyla topuk arasındaki mesafe için kabul edilebilir uzunluğun en az 3 santimetreden fazla  olması gerekir. Bu mesafe ne kadar kısa olursa, ayak parmaklarına binen yük o kadar fazla olacaktır ve kısa sürede yorgunluk gerçekleşecektir.

10. Zaman içerisinde ayak boyutunuz değişebilir. Bu nedenle her iki yılda bir ayak numaranızı kontrol etmelisiniz

Özellikle sanal ortamdan yani internet ortamından ayakkabı alışverişi yapıyorsanız, bu husus son derece önemlidir. Ayak sağlığınız için dikkat etmelisiniz.

Doğru ayakkabı numarası nasıl belirlenir?

*. Yüksek topuklu ayakkabı denerken, ayağınızın öne doğru kaymadığından emin olmalısınız. Bu konuda yanlış bir seçim, zamanla ayakların daha ileri kaymasına ve topuk kırılmalarına neden olabilecektir.
*. Özellikle kürk astarlı ayakkabı tercih ediyorsanız, iç kısmın zamanla ezilmeye bağlı olarak genişleyeceğini değerlendirmek gerekir.
*. Ayakkabının uç kısmında 1-2 cm boş alan kalması rahatlık için önemlidir.

“Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir? (10 Mükemmel İpucu)” üzerine 1 yorum

  1. Papatya Balon says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir