Kapat

Dünyanın En Asil Hayvanları Atların Birbirinden Güzel 14 Fotoğrafı

Tarih boyunca atlar insanların en iyi yardımcıları olmuşlardır. Bilim adamlarına göre İskitler atı ilk evcilleştiren topluluk olmuştur. Yaklaşık olarak 5500 senedir bu sadık hayvanların insanoğluna hizmet ettiği tahmin edilmektedir. Uçaklar, trenler ve otomobiller icat edilmeden çok önceleri, çoğu insan atlarla yolculuk yaparlardı. Günümüzde ise atlar spor amaçlı, turistik bölgelerde sizlerin bildiği üzere fayton olarak kullanılmaktadırlar. Geçmişle bugün arasında atların kullanımıyla ilgili tek ortak nokta belki de çiftlik kullanımlarıdır. Bu işte amaç geniş koyun ve inek sürülerini kontrol altına tutabilmektir.

Atın rengine don denir. Hemen hemen 8 tane at donu vardır. Bunların en bilinenleri yağız (kara), al (kızıl kahve) , beyaz, doru (gövde rengi, kuyruk, yele kara), kula (gövde koyu sarı, ayak uçları, yele ve kuyruk kara), kır, boz (kızıl üzerine ak kıllar), ahçedir (kıllar beyaz ve kırmızı, kuyruk ve yele kara).

Atlar insanlarla en uyumlu hayvanlardır. Duygularınızı anlarlar, sizinle çok kolay duygusal bir bağ kurabilirler. Belki de atlar gezegendeki en güzel canlılardır. Bazılarına sadece güzel demek yetmez, çok az rastlanılan türleri de olduğundan nadidedirler, asillerdir. Eğer önceden fark etmediğiniz bir konuysa atlar, bu listeyi inceledikten sonra bu canlılara hayran olmamanız mümkün değil.

1. 

2. 

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

“Dünyanın En Asil Hayvanları Atların Birbirinden Güzel 14 Fotoğrafı” üzerine 1 yorum

  1. ATSEVER HELEN says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir