Kapat

Dünyanın En Değerli 10 Doğal Taşı

Dünyanın en değerli doğal taşları

Doğada bulunan mineraller, çeşitli elementlerle birleşime girerek taşları oluşturmaktadır. Bu mineraller arasından nadir bulunanlar ise insanlar tarafından tarih boyunca değerli taş olarak kabul edilmiştir. Değerli taşları güzel yapan özellikleri, saydamlıkları, ışık geçirgenlikleri ve ışık yansıtma kabiliyetleridir. Bu yazımızda sizlerle muhteşem görüntüleri ve özellikleri ile 10 değerli taş çeşidini paylaşacağız.

1- Zümrüt

Zümrüt

Yeşil ve Koyu yeşil renklerinde, beril minerali ile krom oksit bileşiminden oluşmaktadır. Camsı, parlak ve sert bir değerli taştır. Kutsal kitaplarda adı geçmektedir. Yeşilin tonlarında olduğunu belirtmiştik, fakat çimen yeşili rengi  olanlar en değerlileridir.

2- Aquamarin

Aquamarin

Mavinin en açık tonundan gök mavisi rengine kadar olan bu taş, adından da anlaşılacağı üzere deniz suyu rengindedir. Nadiren de olsa sarı renklerine de rastlanmaktadır. Görsel güzellik açısından önemli bir özelliği de, tutulan açı ve ışığa göre mavi ya da renksiz görünmesidir. Mücevher yapımında tercih edilen bir taş çeşididir. En değerlileri, renkleri en koyu mavi olanlardır.

3- Yakut

Yakut

Muhteşem kırmızı rengiyle en değerli taşlardan bir tanesidir. Şeffaf ve kristal yapılı olan yakut, krom mineralleri nedeniyle kırmızı renktedir. Sahtelerine çokça rastlamak mümkün olsa da ayırt etmek için mikroskop altında taşın içerisinde kabarcık olmadığına dikkat etmek gerekir. Aşk ve güzelliği temsil etmektedir.

4- Safir

Safir

Kristal yapılı, saydam veya yarı saydam bir taş çeşididir. Mavinin açıktan koyuya renklerine sahip olan safir, demir ve titan minerallerinin bileşiminden oluşmaktadır.

5- Elmas

Elmas

Saf karbondan oluşmaktadır. Mücevherat işlerinde en değerli taş kabul edilmektedir. Bilinen en sert taştır. Sertlik ölçüsü olan Mohs ölçeğine göre 10 değerinde bir taştır. Bunun anlamı ise başka hiçbir maddenin onu çizemeyeceğidir. Tartı için kullanılan ölçü birimi karat’dır. 1 karat, 0,200 gramdır.

6- Pırlanta

Pırlanta

Pırlanta, elmasın 57 kenarlı kesilmiş halidir. Pırlanta, taç, kemer ve külah olmak üzere 3 bölümden oluşur. Kemer en alt kısımdır, onun üzerinde 33 kenarlı taç bölümü, en üstte de 24 kenarlı külah kısmı bulunur. Külah kısmı pırlantaya çarpan ışığı yansıtarak oluşan muhteşem görüntünün kaynağıdır. Çok pahalı bir taştır.

7- Ametist

Ametist

Mor tonlarında, menekşe renkli değerli bir taştır. En değerlileri koyu renkli olanlarıdır. Ametist rengini içinde barındırdığı manganez’den almaktadır.

8- Opal

Opal Taşı

Camsı fakat saydam olmayan bir görünüme sahiptir. Değerli olan türleri muhteşem ışık oyunları sergilerler. 6 civarındaki sertlik değeriyle kırılgan ve hassas bir taştır. Onu tek yapan özelliklerinden bir tanesi, avuç içerisinde ovuşturulduğunda renk değiştiriyor olmasıdır. Belki de en çok çeşide sahip taş türüdür. Toplam 99 adet. En değerli tür ise, siyah olup içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi tonlarını barındıranlardır.

9- İnci

İnci

Midye ve istiridye gibi kabuklu deniz canlıları tarafından yapılan organik bir maddedir. İnci üretebilen canlıların ortak özellikleri, sedef üretebiliyor olmalarıdır. İncinin oluşumu, kabuklu deniz canlılarının içine giren kum tanesi veya parazit gibi yabancı maddelere karşı sedef üretmesi sonucudur. Bahsettiğimiz yabancı maddelerin etrafı üretilen sedef ile sarılmakta ve zamanla inci oluşmaktadır. Taşın rengi istiridye çeşidine, suyun tuz oranına, suyun ısısına ve derinliğe göre değişmektedir. En kabul göreni beyaz renkli olanlarıdır. Tabi ki siyah incilerde çok nadir bulunduğundan oldukça değerlidir.

10- Peridot

Peridot

Tek bir renginin olması en önemli özelliğidir. Sahip olduğu ten renk yeşildir. Cam parlaklığında, saydam yapılı ve 7 sertlik derecesinde bir taştır. 4000 yıldır var olduğu düşünülmektedir. Eski uygarlık hazinelerindeki zümrüt olarak bilinen taşların aslında Peridot oldukları anlaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir