Kapat

Dünyanın En Etkileyici 10 Kütüphanesi

Walker Kutuphanesi

Dünyanın en etkileyici ve büyük kütüphaneleri hangileridir hiç düşündünüz mü? Bazıları büyüklükleri, bazıları ise muhteşem mimarileri ile dikkat çeken kütüphaneler yazımızda.

Şimdilerde kütüphaneler insanların fazlaca ziyaret ettiği yerler olmaktan çıktı. Bunun sebebi internet üzerinden her şeyi bulmanın kolay olması. Ancak dünyada öyle kütüphaneler var ki, sırf görmek için bile gidilebilir. Şimdi bunları görelim.

Bu makalede neler var?

1. Admont Abbey Kütüphanesi, Avusturya

Admont Abbey Kutuphanesi

Admont Abbey dünyadaki en eski manastır olmasının yanında en eski manastır kütüphanesi unvanını da elinde bulunduruyor. 1776 Yılında yapımı tamamlanan bu kütüphanenin 48 penceresinden doğal bir aydınlatması var ve içerisinde 700.000 kitabı da barındırıyor.

2. Strahov Manastırı Kütüphanesi, Çek Cumhuriyeti

200.000 üzerinde kitap içeren bu kütüphane Orta Avrupa’da basılmış en önemli başyapıtların bazılarına ev sahipliği yapıyor ve dekor inanılmaz derecede büyüleyici. Görsel olarak çekici olan bu kütüphane de sahte kitaplar ile açılabilir iki gizli geçit olduğu söyleniyor.

3. Geisel Kütüphanesi, Abd

ABD’de bulunan bu kütüphane 1 Aralık 1970 yılında inşa edilmiş olup mimarı Robert A. Throburn’dur. Kaliforniya eyaletindeki kütüphanemiz 4 katlı ilginç bir yapıya sahiptir. Kütüphane UCSD kampüsünde yer alır. Bina cephesinin tamamı alüminyum çerçeveli camlardan oluşur ve bina ağaç şeklinde tasarlanmış beton direkler üzerinde durur.

4. Trinity Koleji Kütüphanesi, İrlanda

İrlanda’nın Dublin şehrinde bulunan kütüphane 1592 yılından beri hizmet vermektedir. Arşivinde 5 milyonun üstünde kitap olan kütüphanede 400 yıllık, tarihi eser sayılabilecek eserler mevcuttur.

5. Boston Halk Kütüphanesi, ABD

Boston Halk Kutuphanesi

1848 yılında kurulan, Boston Public Library, ABD’nin ilk belediye kütüphanesidir ve ikinci büyük kütüphanesidir.

6. Raza Kütüphanesi, Hindistan

Bir saray parçası olan, Kraliyet ailesi tarafından 1774 yılında geri toplanmaya başlanan güçlü bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. 17.000 nadir ve tamamen özgün el yazmaları ve 200’ün üzerinde elle yazılmış mektup vardır.

7. George Peabody Kütüphanesi, ABD

Mimar Edmund G. Lind tarafından tasarlanan kütüphane, 1878 yılında tamamlanmıştır. Kuzey Amerika’nın en güzel kütüphanelerinden biri olarak görülüyor.

8. Joe ve Rika Mansueto Kütüphanesi, ABD

Büyük bir cam kubbe içinde kapsüllü, Mansueto Kütüphanesi Chicago Üniversitesi ana eğitim salonudur. Öğrenciler hızlı şekilde herhangi bir kitap veya belgeyi alabilir. Teknolojik bir kütüphane olan Mansueto’da, okucuyular tamamen bilgisayar kontrolünde olan vinçlerin yardımıyla istedikleri bilgilere hemen ulaşabilirler. 3,5 milyon esere ev sahipliği yapmaktadır.

9. Villanueva Halk Kütüphanesi, Kolombiya

Villanueva Kütüphanesi sadece yerel kaynaklı malzemeler ve yerel halktan işçiler kullanılarak inşa edilmiştir. Yakın dört üniversite öğrencisi tarafından oluşturulan tasarım, doğal havalandırma etrafında odaklanmıştır. Böylece ziyaretçilerin serin ve rahat olarak kütüphane hizmetinden faydalanması sağlanmıştır.

10. Walker Kütüphanesi, Minneapolis, Minnesota, ABD

Walker Kutuphanesi

İnsani hayal gücü kütüphanesi olarak tanınan kütüphane, 20.000 ciltlik bir kitap koleksiyonuna sahiptir. Amerikalı bir mucit olan Jay S. Walker tarafından kurulan kütüphane ilginç ve farklı bir tasarıma sahiptir.

“Dünyanın En Etkileyici 10 Kütüphanesi” üzerine 18 yorum

 1. Elif says:
 2. Basri Yildiz says:
 3. bursa satılık daireler says:
 4. DersLand says:
 5. Vize Merkezi says:
 6. Samet says:
 7. Hakan Cemre says:
 8. Akin Prefabrik says:
 9. malatya oto kiralama says:
 10. İzole Halı says:
 11. nasıl says:
 12. burç ilişkileri says:
 13. Gurcistan Araba says:
 14. Biyometrik Fotoğraf Nedir says:
 15. ersin says:
 16. ömer says:
 17. Sevinç says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir