Kapat

Dünyanın En İlgi Çekici 9 Sokak ve Caddesi

Lombard Caddesi

Bir ülkenin çehresini yansıtan şehirleri, bir şehrin çehresini yansıtan ise onun sokakları ve caddeleridir. Sokaklar ne kadar temiz, ne kadar ilgi çekiciyse şehir de o kadar sevilir ve dünyanın her yerinden turistleri kendisine çeker. Bu yazımızda dünyanın en çok ziyaretçi çeken sokak ve caddelerine yer verdik.

#1- Ebenezer-İskoçya

Ebenezer Sokağı

Sadece Mackays Hotel’e ev sahipliği yapan bu küçücük sokak, dünyada belki de kaybolmanın imkansız olduğu tek sokaktır. Sokağın toplam uzunluğu 2,06 metredir. 1883 yılında inşa edilen otel için yapılan bu sokak, 1887 yılında resmi olarak açılmıştır.

#2- Magic Roundabout-İngiltere

Magic Roundabout

İngiltere’de bulunan dönel kavşaklar turistler için korkunç iken, trafikte bu kavşağı izlemek gerçekten eğlence. 2009 yılında İngiltere’de en korkunç 4. Kavşak seçilen bu yer, panik atak hastaları için tehlikeli yerlerden birisidir.

#3- Lombard Street-San Francisco

Lombard Caddesi

Formula1 tutkunlarının çok yakından bildiği Monaco’ya benzeyen bir yapıdaki cadde, sürücüler için kabus olabilmektedir. Trafiğin akışı için cadde tek yönlü ve park yasaktır. 100 metre içerisinde 7 viraj bulunan bu cadde, Dünyanın en çarpık sokağı konumundadır.

#4- Baldwin Street-Yeni Zelenda

Baldwin Caddesi

Sokağı ilginç yapan nokta gittikçe artan eğimdir. Her 2,86 metrede bir, yaklaşık 1 metrelik eğim farkı oluşmaktadır. Park halindeki araçlar emniyet için tekerlerinin önüne tuğla veya taş koymaktadır. Yağmur ve kar yağdığı zamanlarda, cadde de ilerlemek sürücüler için kabus olmaktadır.

#5- Yonge Street-Kanada

Yonge Caddesi

1.178 metre uzunluğu ile Dünyanın en uzun caddesidir. Seattle-San Diego arasındaki mesafe kadar olan bu cadde, 90’lı yıllardan sonra yapılan değişikliklerle Guinness rekorlar kitabındaki “dünyanın en uzun caddesi” unvanını kaybetmiştir.

#6- Nine De Julio-Buenos Aires

Nine De Julio

Arjantin’in kurtuluş günüyle aynı adı taşıyan bu cadde, Dünyanın en geniş caddesi durumundadır. Cesur yayalar karşıdan karşıya geçmek için 300 metre ve 9 şerit katetmek zorundadır. Caddenin ortasındaki yeşil alanlar ve parklar, yayalar için dinlenme yerleridir.

#7- Parliament Street-İngiltere

Parliament Sokağı

50 metre uzunluğundaki bu sokak, 64 santimetre genişliği ile dünyanın en dar sokaklarından birisidir. Dünyanın en dar sokağı ise Almanya-Reutlingen’de yer almaktadır. Genişliği sadece 31 santimetredir.

#8- Putrajaya-Malezya

Putrajaya

Malezya Başbakanlık binası yakınlarında yer alan bu cadde, 2.11 kilometre uzunluğunda ve dünyanın en dolambaçlı yolu durumundadır.

#9- Giza Yolu-Mısır

Giza Yolu

4600 yıldan eski olduğu düşünülen bu yol, dünyanın en eski asfalt yoludur. Yaklaşık 11 kilometre uzunluğundaki Giza yolu, yapı malzemelerinin taşınması amacıyla yapılmıştır. Mısır için simge haline gelmiş yerlerden birisidir.

#Bonus: Yer Çekimi Tepeleri

Yer çekimi tepeleri, yer çekimi kanunlarının etkilerinin görülmediği inanılmaz yerlerdir. Boş vitesle otomobiller, tepelere rahatlıkla tırmanabilmekte ve yağmur suları mantığa meydan okurcasına yokuş yukarı tepelere ulaşabilmektedir. Tüm popülaritesine rağmen yer çekimi tepeleri, müthiş peyzajı ve eğimlerin oluşturduğu optik illüzyon sayesinde farklı görüntüler sergilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir