Kapat

Dünyanın En Ucuz ve Pahalı Benzinini Kullanan 11 Ülke

en pahalı benzini kullanan ülkeler

Son dönemlerde benzin fiyatlarına arka arkaya zam yapılıyor. Zam miktarları litre başına 1-2 kuruş değil, 10-15 kuruşlu seviyelerde. Son olarak 22 Aralık 2016 tarihinden geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 10 kuruş zam yapıldığı açıklandı. Peki, yazılı ve görsel medyada her zam yapıldığında dile getirilen “Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkesi Türkiye” iddiası gerçeği yansıtıyor mu? Araç sahiplerinin belini büken rakamlara ulaşan benzin ve motorin fiyatlarında dünya ülkeleri arasında kaçıncı sıradayız? İşte dünyanın en ucuz ve pahalı benzinini kullanan ülkeler…

11- Venezuela

Benzinin litre fiyatı 0.01$. Yani 1 litre benzine Venezuela halkı 3,6 kuruş ödüyor. Evet yanlış okumadınız tam olarak üç nokta altı kuruş. Bu rakam dünyanın en ucuz benzin fiyatının Venezuela’da olduğunu gösteriyor.

10- Katar

Dünyanın petrol zengini ülkelerinden birisi olan Katar’da benzinin litre fiyatı 0.43$. Yani 1 litre benzine katar halkı 1.54 TL ödüyor.

9- Rusya

Zengin doğalgaz kaynaklarına sahip Rusya’da benzinin litre fiyatı 0.63$. Yani Rus sürücülerin cebinden 1 litre benzin için 2.26 TL çıkıyor.

8- Çin

Dünyanın en kalabalık ülkesinde benzinin litre fiyatı 1.00$, 3.60 TL civarında.

7- Suriye

Güney komşumuzda son 3-4 yıldır iç karışıklıklar nedeniyle benzin fiyatlarında ciddi artışlar olmuştur. Tüm olumsuzluklara rağmen Suriye halkı 1 litre benzine 1.05$, yani 3.78 TL ödüyor.

6- Bulgaristan

Komşumuz Bulgaristan, 1 litre benzine 1.08$, yani 3.88 TL civarında ödeme yapıyor.

5- İspanya

Ekonomide son birkaç yıldır zor günler geçiren İspanya’da halk benzinin litresine 1.30$, yani 4,68 TL civarında bir ödeme yapıyor.

4- Türkiye

Dünyanın en pahalı benzinini kullanmadığımız belli oldu. Güler misiniz yoksa ağlar mısınız misali. Ülkemizde benzinin litre fiyatı 1.45$, yani 5,22 TL civarında.

3- Yunanistan

Tıpkı İspanya gibi ekonomik olarak zor günler geçiren, battı batacak denilen bir diğer komşumuz Yunanistan’da halk benzine 1.57$, yani 5.65 TL ödüyor.

2- Norveç

Kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkelerden birisi olan Norveç’te halk dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor. Norveç halkı benzine litre başına 1.83$, yani 6,58 TL civarında bir meblağ ödüyor.

1- Hong Kong

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke ise Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi Hong Kong. Bu ülkede benzinin litre fiyatı 1.93$, yani yaklaşık 6.94 TL.

Not: Dünya genelinde ülkelere göre benzinin litre fiyatını anlık olarak takip eden globalpetrolprices.com sitesinin 2 Ocak 2017 tarihli verileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir